Ο Παναθηναϊκός του ΟΑΚΑ είναι πολύ ανώτερος από τον Παναθηναϊκό των άλλων ευρωπαϊκών γηπέδων. Η μεταμόρφωση είναι τέτοια που ακόμη και η Ρεάλ Μαδρίτης, που μαζί με την ΤΣΣΚΑ είναι οι πιο ισχυρές ομάδες της Ευρωλίγκας μέχρι σήμερα, λυγίζει από την ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ που απέκτησε κι άλλη διάσταση στο παιχνίδι της με την (πολυαναμενόμενη) επιστροφή του Τζέιμς Γκιστ.

Ο Αμερικανός άνοιξε τους ορίζοντες του Νικ Καλάθη που μπορεί με τον Γκιστ να εφαρμόσει pick’n’roll, ενώ προσφέρει επιπλέον ενέργεια στην άμυνα. Εκεί ουσιαστικά κρίθηκε το χθεσινό ματς. Στο δεύτερο μέρος (43-41) και κυρίως στην τρίτη περίοδο ο ΠΑΟ ανέβασε την ένταση στην άμυνα, υποχρέωσε τη Ρεάλ σε πολλά λάθη (8 έναντι 16) και με τον ασταμάτητο Σίγκλετον (35 λεπτά) που σημείωσε «μεγάλα» καλάθια και τον Μάικ Τζέιμς που ανέλαβε, με επιτυχία αυτή τη φορά, πρωτοβουλίες πήρε τη νίκη 88-82. Μια νίκη που σβήνει κάθε αρνητικό σενάριο, φέρνει τον Παναθηναϊκό στην 5η θέση και κάνει τη ζωή πιο εύκολη για τον Πασκουάλ και την ομάδα του στα τέσσερα ματς που μένουν για να ολοκληρωθεί η κανονική περίοδος.

Παναθηναϊκός (23/41 δ., 9/24 τρ., 15/20 β., 12-11 ρ., 12 ασ., 11 κλψ., 2 κοψ., 8 λ.): Σίγκλετον 21 (4/7 δ., 2/4 τρ., 7/7 β., 5-4 ρ., 1 ασ., 1 κλψ., 3 λ.), Νίκολς 2, Ρίβερς 13 (2/3 δ., 2/5 τρ., 3/3 β.), Τζέιμς 14 (4/6 δ., 2/3 τρ., 0/2 β., 2-1 ρ., 3 ασ.), Φώτσης, Παππάς 4, Φελντίν 14 (4/6 δ., 2/6 τρ., 0/2 β.), Γκιστ 11 (5/7 δ., 1/1 β.), Γκάμπριελ 2, Μπουρούσης 2, Καλάθης 5 (1/5 δ., 1/2 τρ., 5 ασ.).

Ρεάλ (23/39 δ., 9/27 τρ., 9/10 β., 24-16 ρ., 18 ασ., 4 κλψ., 4 κοψ., 16 λ.): Ράντολφ 13 (3/5 δ., 2/5 τρ., 1/1 β., 8-1 ρ.), Φερνάντεθ 8, Ντόντσιτς 10, Ματσιούλις, Ρέγιες 2, Αγιόν 12 (6/7 δ.), Κάρολ 6, Χάντερ 10, Γιουλ 10 (2/3 δ., 1/5 τρ., 3/4 β., 8 ασ.), Τόμπκινς 4, Τέιλορ 7.

Ο Ολυμπιακός. Το αποτέλεσμα χθες στο ΟΑΚΑ πολλαπλασιάζει τις ελπίδες του Ολυμπιακού για πλασάρισμα στην πρώτη δυάδα. Οι Ερυθρόλευκοι με νίκη απόψε (21.00, ΕΡΤ) επί της Γαλατασαρά «πιάνουν» στη δεύτερη θέση τη Ρεάλ Μαδρίτης, ενώ σε περίπτωση που η Μπασκόνια νικήσει στη Βιτόρια την ΤΣΣΚΑ, τότε θα έχουμε τριπλή ισοβαθμία στην πρώτη θέση και όλα θα παραμένουν ανοιχτά για τις τέσσερις αγωνιστικές που απομένουν, με τον Ολυμπιακό να περιμένει στο ΣΕΦ και τους Ισπανούς και τους Ρώσους.

Στα άλλα ματς της 26ης αγωνιστικής: Εφες – Μακάμπι 92-87, Μπάμπεργκ – Φενέρμπαχτσε 78-83 και Μιλάνο – Ερυθρός Αστέρας 71-78. Σήμερα εκτός από τον Ολυμπιακό και το ματς στη Βιτόρια διεξάγονται οι αγώνες: Ούνιξ – Ζαλγκίρις, Νταρουσάφακα – Μπαρτσελόνα.