Επαιξε με τη φωτιά ο ΠΑΟΚ αλλά βγήκε μέσα από αυτήν αλώβητος και έχοντας εν τέλει ολοκληρώσει τη δουλειά που ξεκίνησε στο γήπεδο της Ξάνθης, εξασφαλίζοντας την πρόκριση στις 4 του Κυπέλλου Ελλάδας. Μετά το υπέρ του 2-1 στο πρώτο παιχνίδι, εμφανίστηκε υπερφίαλος και πολύ σίγουρος για τη συνέχεια στον θεσμό και θα μπορούσε να το πληρώσει αν η Ξάνθη πετύχαινε ακόμα ένα γκολ έπειτα από αυτό που σημείωσε ο Γιουνιές στο 64ο λεπτό. Ο κορυφαίος σκόρερ της ακριτικής ομάδας άνοιξε το σκορ με καταπληκτική εκτέλεση φάουλ (ο Γλύκος απλώς παρακολουθούσε την πορεία της μπάλας) και έβαλε σε μπελάδες τους γηπεδούχους οι οποίοι γέμισαν άγχος στα τελευταία λεπτά του αγώνα προσπαθώντας να κρατήσουν το σκορ στο 0-1. Τελικά τα κατάφεραν, γεγονός το οποίο σβήνει την κακή εμφάνιση της ομάδας. Αλλωστε φάνηκε ξεκάθαρα ότι η σκέψη και τα πόδια των παικτών του ΠΑΟΚ ταξίδευαν στο κυριακάτικο ντέρμπι απέναντι στον Ολυμπιακό. Παράπονα από τη διαιτησία είχε μετά το τέλος του αγώνα ο προπονητής των γηπεδούχων, λέγοντας μεταξύ άλλων ότι «αυτά που έγιναν σήμερα είναι περίεργα πράγματα». Πάντως η διαιτησία του ρέφερι Φουκάκη ήταν καλή και δεν αδίκησε τον ΠΑΟΚ. Προφανώς ο τεχνικός της ομάδας ήθελε να δημιουργήσει κλίμα ενόψει του ντέρμπι, άλλωστε τέτοιες τακτικές είναι συνήθεις στο ποδόσφαιρο όταν ακολουθεί ένα ματς ιδιαίτερης σημασίας.