Γκέλα ολκής για τη Ρεάλ, στην 25η αγωνιστική του ισπανικού πρωταθλήματος. Η Ρεάλ σε ένα ματς που έδειχνε να στραβώνει για τα καλά, πήρε στο τέλος το βαθμό ισοφαρίζοντας 3-3 τη Λας Πάλμας, που είχε προηγηθεί με 3-1 μετά την ανόητη αποβολή του Μπέιλ. Η Μπαρτσελόνα πέρασε μπροστά στη βαθμολογία, με τη Ρεάλ να είναι ένα βαθμό πίσω, αλλά και ένα ματς λιγότερο.

Επίδειξη δύναμης έκανε η Μπαρτσελόνα απέναντι στην αδύναμη Χιχόν, την οποία συνέτριψε 6-1 στο «Καμπ Νου» για την 25η αγωνιστική του ισπανικού πρωταθλήματος.

Με την τριάδα των MSN να σκοράρει από ένα γκολ και τους Αλκάθερ, Ράκιτιτς να δημιουργούν επιθετική πολυφωνία, οι «μπλαουγκράνα» πέρασαν ξανά στην κορυφή αλλά με δύο αγώνες περισσότερους από τη Ρεάλ. Εξαιρετική και η Βιγιαρεάλ, διέλυσε με 4-1 την ουραγό Οσασούνα στο «Ελ Σαδάρ» και πλησίασε την πέμπτη Σοσιεδάδ στους τρεις βαθμούς.

Οι σκόρερ:

Σοσιεδάδ-Έιμπαρ 1-1

(14΄ Χουάνμι, 67΄ πεν. Βέλα – 26΄ Εσκαλάντε, 90΄+ Πέδρο Λεόν)

Μάλαγα-Μπέτις 1-2

(39΄ Φορνάλς – 48΄ Μαρτίν, 74΄ Σανάμπρια)

Βαλένθια-Λεγανές 1-0

(29΄ Μανγκαλά)

Οσασούνα-Βιγιαρεάλ 1-4

(64΄ πεν. Ρομπέρτο Τόρες – 2΄ Σοριάνο, 27΄ πεν. Σολδάδο, 74΄, 78΄ Σάντος Μπόρε)

Μπαρτσελόνα-Χιχόν 6-1

(9΄ Μέσι, 11΄ αυτ. Ροντρίγκεθ, 27΄ Σουάρες, 49΄ Αλκάθερ, 65΄ Νεϊμάρ, 87΄ Ράκιτιτς – 21΄ Κάστρο)

Ρεάλ-Λας Πάλμας 3-3

(8’ Ίσκο, 86’ πεν. 90′ Ρονάλντο-10’ Τάνα, 56’ πεν. Βιέρα, 59’ Μπόατενγκ)

Γρανάδα-Αλαβές 2-1

38’ Γουακάσο, 53’ Κουένκα-57’ Καμαράσα)

Θέλτα-Εσπανιόλ 2-2

(21’ Άσπας, 30’ Βας-28’ Μορένο, 32’ Πιάτι)

Λα Κορούνια-Ατλέτικο Μαδρίτης 2/3

Σεβίλη-Μπιλμπάο 2/3

Στη Γερμανία…

Πήρε μπροστά για τα καλά η Γκλάντμπαχ, που μετά τις τελευταίες επιτυχίες στην Bundesliga και την επική πρόκριση εις βάρος της Φιορεντίνα στο Europa League, βρέθηκε απόψε στα ημιτελικά του Κυπέλλου Γερμανίας, καθώς νίκησε το Αμβούργο, μέσα στην έδρα του, με 2-1.

Τα «πουλάρια» προηγήθηκαν 2-0 με ισάριθμα πέναλτι των Λαρς Στιντλ (53΄) και Ράφαελ (61΄), ενώ οι γηπεδούχοι μείωσαν στις καθυστερήσεις με τον Γουντ. Ο Κυριάκος Παπαδόπουλος αγωνίστηκε βασικός σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, πλαισιώνοντας τον Μερτζίμ Μαβράι στα στόπερ του Αμβούργου.

Τα αποτελέσματα των προημιτελικών:

Άιντραχτ Φρανκφούρτης-Αρμίνια Μπίλεφελντ 1-0

Σπορφρόιντε Λότε-Ντόρτμουντ Αναβλήθηκε

Αμβούργο-Γκλάντμπαχ 1-2

Μπάγερν Μονάχου-Σάλκε 3-0

Στη Γαλλία…

Αν και βρέθηκε να χάνει 0-2 στο 76΄ στην έδρα της Μπαστιά, η Ναντ κατάφερε να «σώσει την παρτίδα» με δύο γκολ στα τελευταία 13 λεπτά και να πάρει το βαθμό της ισοπαλίας (2-2) σε εξ εναβολής αναμέτρηση της 24ης αγωνιστικής.

Στο 69΄ ο Ντάνιτς και στο 76΄ ο Ονιάνγκ έδωσαν προβάδισμα δύο τερμάτων στους γηπεδούχους, αλλά τα «καναρίνια» μείωσαν στο 78΄ με τον Σαλά και στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Ντιέγκο έφτασαν στην ισοφάριση.