Ηταν καλοκαίρι όταν στη διάρκεια δημιουργίας του ρόστερ για την τρέχουσα σεζόν η ΑΕΚ δεν κατάφερε να απαγκιστρωθεί από το συμβόλαιο που την έδενε με τον επιθετικό Τόμας Πέκχαρτ. Στο εξάμηνο που είχε προηγηθεί ο τσέχος επιθετικός είχε απογοητεύσει με τις εμφανίσεις καθώς αγωνίστηκε σε 17 ματς σκοράροντας σε μόλις δύο (με συνολικά τρία γκολ) και εντέλει παρέμεινε στο κιτρινόμαυρο δυναμικό με το σκεπτικό να παρέχει μια κάποιου είδους κάλυψη στις θέσεις της επίθεσης, όπως επίσης και επειδή έχει πολύ χαμηλό συμβόλαιο. Σήμερα, 28 Φεβρουαρίου 2017, ο Πέκχαρτ είναι ο πρώτος σκόρερ της Ενωσης στο πρωτάθλημα με 6 γκολ (όσα και ο Μάνταλος) και ο πρώτος επίσης σε όλες τις διοργανώσεις καθώς έχει φτάσει τα 9 τέρματα, περισσότερα από κάθε άλλον στην ομάδα. Η μοίρα του Τσέχου στην Ενωση άρχισε να αλλάζει με την έλευση του Ζοζέ Μοράις. Ο Πορτογάλος δεν κατάφερε να συμμαζέψει το αγωνιστικό και τακτικό χάλι που άφησε πίσω του ο Κετσπάγια, αλλά τουλάχιστον πέτυχε να αναπτερώσει το ηθικό ορισμένων παικτών και να τους ανταμείψει για την εργατικότητα και την ανταπόκρισή τους στις απαιτήσεις των προπονήσεων. Σε μια περίοδο που το μεγάλο απόκτημα του καλοκαιριού, ο πορτογάλος φορ Ούγκο Αλμέιδα, αντιμετώπιζε προβλήματα τραυματισμών τα οποία δεν του επέτρεπαν να έχει συνεχείς παρουσίες, ο Μοράις επιβράβευσε τον Πέκχαρτ με αγωνιστικά λεπτά και εκείνος άρχισε να βρίσκει δίχτυα φτάνοντας τα εννέα τέρματα ώς σήμερα.

Ο Τσέχος μένει ελεύθερος το ερχόμενο καλοκαίρι, ωστόσο ήδη υπάρχουν δεύτερες (θετικές αυτή τη φορά) σκέψεις για το μέλλον του στην ομάδα που δεν προέκυπταν πριν αρχίσει αυτή την ανοδική πορεία. Δεν κοστίζει πολλά, γνωρίζει πώς να σκοράρει εντός περιοχής όταν τροφοδοτείται σωστά και γενικά είναι ο παίκτης – έκπληξη για την ΑΕΚ στο δεύτερο μισό μιας σεζόν που τώρα αρχίζει να χαμογελά στην Ενωση. Ο Πέκχαρτ ήταν ο σκόρερ του πρώτου τέρματος των Κιτρινόμαυρων στη νίκη με 3-0 επί της Λάρισας στο ΟΑΚΑ. Σκοράρισαν επίσης οι Τσιγκρίνσκι και Αλμέιδα.