Στον πρώτο γύρο η Αλαβές είχε νικήσει την Μπαρτσελόνα 2-1 στο Καμπ Νου. Το Σάββατο όμως, η ομάδα του Λουίς Ενρίκε πήρε τη ρεβανς και μάλιστα με το επιβλητικό 6-0 στο Μεντιθορότθα.

Δύο γκολ σημείωσε ο Λουίς Σουάρες (37’, 67’) και από ένα οι Νεϊμάρ (40’), Μέσι (59’) και Ράκιτιτς (65’), ενώ στο 63’ ο Αλέξις σημείωσε αυτογκόλ.

Η Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε στην Παμπλόνα την Οσασούνα 3-1 και παραμένει στην κορυφή της βαθμολογίας: Ο Κριστιάνο Ρονάλντο άνοιξε το σκορ στο 24′, ενώ στο 33′ η Οσασούνα ισοφάρισε με τον Λεόν. Ο Ισκο στο 62′ σκόραρε δίνοντας και πάλι προβάδισμα στη Ρεάλ, ενώ το τελικό 3-1 διαμόρφωσε ο Λούκας στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Με γκολ του Αντούριθ στο 89′ η Μπιλμπάο νίκησε στο Σαν Μαμές την Λα Κορούνια 2-1.Σε άλλο παιχνίδι: Μπέτις-Βαλένθια 0-0.