Με δύο γκολ στο πρώτο δεκάλεπτο (Ανδρούτσος, Ιντέγε) ο Ολυμπιακός έκανε περίπατο κόντρα στη Λάρισα και επικράτησε 2-0 στο πλαίσιο της 20ής αγωνιστικής της Super League διατηρώντας διαφορά ασφαλείας (13β.) από τους διώκτες του.

Αγωνία, ωστόσο, υπάρχει για τον τραυματισμό του Μπράουν Ιντέγε, ο οποίος υπέστη εξάρθρωση ωμοπλάτης στο 68ο λεπτό.

Ο Ανδρούτσος σκόραρε μόλις στο 14ο δευτερόλεπτο (το πιο γρήγορο γκολ για εφέτος), ενώ στο 9′ ο Ιντέγε πέτυχε το 2-0. Οι Ερυθρόλευκοι έχασαν στη συνέχεια πολλές ευκαιρίες (συνολικά 20 τελικές) και για άλλα γκολ, ενώ εξαιρετικός ήταν ο τερματοφύλακας της Λάρισας, Ξενοδόχοφ.

Ολυμπιακός (Πάουλο Μπέντο): Καπίνο, Παρέδες, Μποτία, Βιάνα, Ντε λα Μπέγια, Ανδρούτσος, Ρομαό (77′ Ρέτσος), Ελιουνούσι, Φορτούνης (81′ Ασναριφάρντ), Σεμπά, Ιντέγε (69′ Καρντόσο)

AEΛ (Σάκης Τσιώλης): Ξενοδόχοφ, Ρέντζας, Τικό, Φάρκας, Γκόλιας, Κόντορ, Μασαλέσα, Βαρέλα (46′ Γκουλουζαντέ), Ναζλίδης (78′ Ρέγες), Ικλαουνιεκς, Αβραάμ (57′ Καπός)