Η Φενερμπαχτσέ μετά από ένα αγώνα θρίλερ που κρίθηκε στην παράταση νίκησε με 95-79 (κ.α. 75-75) την ΤΣΣΚΑ στην Μόσχα σε αναμέτρηση για την 14η αγωνιστική της Euroleague.

Αυτή ήταν μόλις η δεύτερη ήττα για την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη στην φετινή διοργάνωση και πρώτη εντός έδρας μετά από 14 μήνες. Οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να πάρουν την νίκη στην κανονική διάρκεια αλλά ο Τεόντοσιτς αστόχησε σε τρίποντο 3 δεύτερα πριν την λήξη.

Στην παράταση η τουρκική ομάδα έκανε ένα απίστευτο ξέσπασμα τόσο σε άμυνα όσο και στην επίθεση πετυχαίνοντας 20 πόντους και δεχόμενη μόλις 4.

Πρωταγωνιστές για την ομάδα του Ομπράντοβιτς ήταν οι Μπόμπι Ντίξον, που πέτυχε 25 πόντους, και Έκπε Ούντο, που έκανε νταμπλ νταμπλ με 17 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Ο Σλούκας, που αποβλήθηκε με 5 φάουλ, δεν ήταν σε καλή βραδιά και τελείωσε το ματς με απολογισμό 3 πόντους (1/3 διπ., 1/1 β.) 1 ριμπ., 2 ασ. , 1 κλ. και 2 λάθη.

Από τους γηπεδούχους ο Τεόντοσιτς ήταν ο πρώτος σκόρερ με 21 πόντους (3/12 τρ.), αλλά υπέπεσε και σε 9 λάθη.

Πριν την έναρξη της αναμέτρησης ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς μαζί με τον πρόεδρο της Euroleague, Τζόρντι Μπερτομέου, έδωσαν στον Δημήτρη Ιτούδη το βραβείο του προπονητή της χρονιάς.

Τα δεκάλεπτα: 23-13, 41-36, 59-58, 75-75

ΤΣΣΚΑ (Ιτούδης): Κουλάγκιν, Τεόντοσιτς 21(3), Ογκουστιν 5, Φριτζόν 2,11, Αντόνοφ 3(1), Φρίλαντ 2, Βοροντσέβιτς 15(3), Χίγκινς 2, Χριάπα 2, Κουρμπανόφ 12(2), Χάινς 4

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ομπράντοβιτς): Ούντο 17, Μαχμούτογλου 8(2), Αντιτς 4, Σλούκας 3, Νάναλι 11(3), Βέσελι 10, Κάλινιτς 13(1), Ντίξον 25(5), Ντατόμε 4