Ο ΑΠΟΕΛ έχασε την ευκαιρία να «καθαρίσει» την πρόκριση στους «32» του Europa League καθώς ηττήθηκε 2-1 με ανατροπή από την Αστάνα στο Καζακστάν.

Η κυπριακή ομάδα προηγήθηκε με εξαιρετικό γκολ του Εφραίμ στο 31΄, όμως έμεινε με 10 παίκτες απο το 33΄ λόγω αποβολής του Ινιάκι Αστίθ μόλις δύο λεπτά αργότερα (33΄). Στο β΄ ημίχρονο οι Ανιτσιτς (59΄), Ντεσπότοβιτς (84΄) χάρισαν τη νίκη στους γηπεδούχους που απλώς διατήρησαν ελάχιστες ελπίδες πρόκρισης.

Οι συνθέσεις:

ΑΣΤΑΝΑ (Στάνιμιρ Στοϊλοφ): Έριτς, Άνιτσιτς, Μακσίμοβιτς, Μουζίκοφ (81΄ Νουργκαλίγεφ), Ντεσπότοβιτς, Σίτοφ(77′ Νουρσεμπάγιεφ), Μπεϊσεμπέκοφ, Λογκβινένκο, Καμπανάνγκα (90+4΄ Μάλι), Σόμκο

ΑΠΟΕΛ (Τόμας Κρίστιανσεν): Βάτερμαν, Μιλάνοφ, Αστίθ, Καρλάο, Λάγο, Μοράις, Βινίσιους, Εφραίμ (81΄ Γιαννιώτας), Αλωνεύτης (35΄ Αρτυματάς), Σωτηρίου, Ντε Καμάργκο (63΄ Βάντερ)