Ο Ολυμπιακός πάλεψε στη Μαδρίτη απέναντι στη Ρεάλ για περίπου 35 λεπτά, αλλά η έλλειψη διάρκειας και τα λάθη του στοίχησαν στο τέλος!Οι Ερυθρόλευκο» ηττήθηκαν με 83-65 από τη «Βασίλισσα», στον εναρκτήριο αγώνα της ανανεωμένης Euroleague.

Ο Ολυμπιακός μπορεί να διαμαρτύρεται για πολλές αποφάσεις των διαιτητών, ωστόσο πρώτα απ’ όλα πρέπει να τα βάλει με τη δική του συγκέντρωση αλλά και ετοιμότητα βασικών παικτών του. Οι Ερυθρόλευκοι ήταν ευάλωτοι κοντά στο καλάθι καθώς ο Γιανγκ είναι ανέτοιμος, ενώ δεν βοήθησαν οι Μπιρτς, Μιλουτίνοβιτς. Ομως, για το μπλάκ αουτ στην τελευταία περίοδο αιτία ήταν τα λάθη και οι βιαστικές επιλογές στην επίθεση.

Στο κομβικότερο σημείο της αναμέτρησης και ενώ ο Λοτζέσκι είχε μετρήσει 3/3 τρίποντα, γράφοντας το 71-63 στο 34′) ο Ολυμπιακός τα… έχασε στην επίθεση (σημείωσε μόλις 2 πόντους μέχρι τη λήξη), ο Παπανικολάου υπέπεσε σε διαδοχικά λάθη και φάουλ και ακόμη κι όταν ο Σφαιρόπουλος χαμήλωσε το σχήμα με σέντερ τον Πρίντεζη, ο… διακόπτης της ανατροπής δε γύρισε.

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 42-40, 62-53, 83-65

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Ράντολφ 7, Ντρέιπερ 2, Φερνάντεθ 7 (1), Ντόντσιτς 11 (2), Ρέγιες 6, Αγιόν 9, Κάρολ 10 (2), Χάντερ 4, Γιουλ 22 (4), Τόμπκινς 2, Τέιλορ 3 (1).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Γκριν, Μπιρτς 6 (10 ριμπ.), Γιανγκ 1, Παπαπέτρου, Σπανούλης 12 (2), Αγραβάνης 6 (1), Μιλουτίνοφ 2, Πρίντεζης 11, Παπανικολάου 4, Μάντζαρης 3 (1), Χάκετ 6, Λοτζέσκι 14 (3).