Στο 1.97μ κρίθηκαν και τα τρία μετάλλια στο ύψος γυναικών κατά την 9η ημέρα των αγώνων στίβου στους Ολυμπιακούς του Ρίο. Νικήτρια η 37χρονη Ισπανίδα Ρουθ Μπεϊτία, με 2η την Βουλγάρα

Μιρέλα Ντεμίρεβα και τρίτη την επίσης σπουδαία άλτρια Μπλάνκα Βλάσιτς (Κροατία).

5.000μ ανδρών: Το χρυσό ο Φάρα

Ο Μο Φάρα έκανε το 2ο νταμπλ της καριέρας του σε Ολυμπιακούς Αγώνες. Ο Βρετανός αθλητής αναδείχθηκε νικητής στα 5.000μ με 13:03.30 κι έκανε δύο τις νίκες του στο Ρίο, αφού είχε επικρατήσει και στα 10.000μ, επιτυχία που είχε επαναλάβει και το 2012 στο Λονδίνο. Δεύτερος τερμάτισε ο Πολ Κιπκεμόι Τσελίμο (ΗΠΑ) με 13:03.90, αλλά ακυρώθηκε κι έτσι το ασημένιο μετάλλιο πήρε ο Χάγκος Γκεμπρχιβέτ (Αιθιοπία) με 13:04.35, ενώ τo χάλκινο πήρε ο Αμερικανός Μπέρναρντ Λάγκατ (πρώην Κενυάτης), στον τελευταίο αγώνα της σπουδαίας καριέρας του, με 13.06.78. Τελευταίοι Ολυμπαικοί Αγώνες ήταν και για τον Φάρα, ο οποίος όμως αναμένεται να κλείσει την καριέρα του μετά το παγκόσμιο του χρόνου στο Λονδίνο.

4χ400μ γυναικών

Η ομάδα σκυταλοδρομίας 4χ400μ γυναικών των ΗΠΑ υπερασπίστηκε με επιτυχία τον τίτλο της από το 2012 στο Λονδίνο, αφού πρώτευσε και στο Ρίο με 3:19.06. Δεύτερη ήταν η Βρετανία με 3:25.88 και τρίτος ο Καναδάς με 3:26.43.

Ακοντισμός: Το χρυσό ο Γερμανός Ρόλερ

Ο Τόμας Ρόλερ κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στον ακοντισμό ανδρών κατά την 9η ηέρα των αγώνων στίβου στους Ολυμπιακούς του Ρίο. Ο Γερμανός αθλητής πήρε την πρώτη θέση με καλύτερη βολή στα 90.30μ, με δεύτερο τον Κενυάτη παγκόσμιο πρωταθλητή Τζούλιος Γιέγκο με 88.24μ και τρίτο τον «χρυσό» Ολυμπιονίκη του 2012 στο Λονδίνο (Κέσορν Γουόλκοτ (Τρίνιταντ & Τομπάγκο) με 85.38μ.

800μ γυναικών: Το χρυσό η Σεμένια

Το χρυσό μετάλλιο για πρώτη φορά στην καριέρα της κέρδισε η Κάστερ Σεμένα στον τελικό των 800μ κατά την 9η ημέρα των αγώνων στίβου στους Ολυμπιακούς του Ρίο. Η Νοτιοαφρικανή αθλήτρια τερμάτισε σε 1:55.28, με δεύτερη την Φρανσίν Νιγιονσάμπα (Μπουρούντι) με 1:56.49 και τριτη την Νιαρέρα Μάργκαρετ Γουαμπούι (Κένυα) με 1:56.89. Το 2012 στο Λονδίνο η Σεμένια ήταν 2η.

1.500μ ανδρών: Το χρυσό ο Σέντροβιτς

Ο Μάθιου Σέντροβιτς κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στον τελικό των 1.500μ κατά την 9η ημέρα των αγώνων στίβου στους Ολυμπιακούς του Ρίο. Ο Αμερικανός αθλητής τερμάτισε σε 3:50.00, με δεύτερο τον Αλγερινό Ταουφίκ Μακλουφί, νικητή το 2012 στο Λονδίνο, με 3:50.11 και τρίτο τον Νεοζηλανδό Νίκολας Γουίλις με 3:50.24.