Δυσκολεύτηκε για περισσότερο από 25 λεπτά, αλλά στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός πήρε τα ηνία του αγώνα και πέρασε με νίκη 82-76 από την έδρα της Καβάλας, στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής της Α1 μπάσκετ ανδρών. Ετσι, εξακολουθεί να ασκεί πίεση στον Ολυμπιακό που αύριο αντιμετωπίζει τον Αρη στη Θεσσαλονίκη, στην προσπάθειά του να διατηρήσει την πρώτη θέση της κανονικής περιόδου.

Ο Παναθηναϊκός δοκίμασε να χτίσει διαφορά όταν προηγήθηκε 25-20 με το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, όμως οι γηπεδούχοι απάντησαν άμεσα και μάλιστα προηγήθηκαν με τρεις (38-35) στο 18΄, διαφορά που κράτησε έως το τέλος του ημιχρόνου (40-37). Ο Τράβις Μακί ήταν αποφασισμένος να κλέψει την παράσταση και πραγματοποιησε μακράν την καλύτερή του εμφάνιση με τα χρώματα της Καβαλας.

Με δικό του τρίποντο η διαφορά έφτασε στο +7 (50-43) ακριβως στο μέσον του τρίτου δεκάλεπτου, τη στιγμή που ο Παναθηναϊκός έψαχνε λύση για τη δική του τραγική επίδοση στα τρίποντα (μόλις 2/17 μέχρι το 30΄). Τελικά τη βρήκε μέσα από την άμυνα που κράτησε τους γηπεδούχους χωρίς πόντο στα τελευταία 4:30 της τρίτης περιόδου και προηγήθηκε 57-52 με σερί 12-0.

Ο Τζέιμς Γκιστ δεν είχε αντίπαλο κάτω από τα καλάθια και με τη βοήθεια και μαζί με τον Διαμαντίδη ανέλαβαν να «καθαρισουν» το ματς στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου. Εκεί, οι πρωταθλητές προηγηθηκαν με 61-52 αυξάνοντας το σερί στο 16-0 και πλέον όλα ήταν πιο εύκολα με τη διαφορά να φτάνει στο +18 (74-56) στο 35΄. Το τελικό 76-82 είναι αποτέλεσμα ενός σερί 10-0 που έτρεξαν οι γηπεδούχοι στα τελευταία 90 δευτερόλεπτα της αναμέτησης!

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 40-37, 52-57, 76-82

Διαιτητές: Πουρσανίδης Γ-Ξενικάκης-Λόρτος

ΚΑΒΑΛΑ (Στιβ Γιατζόγλου): Λέιζερ 2 Ουίλιαμς 12, ΜακΚι 18 (4), Γέλιος 4, Κρομά 12 (1), Σταμπούλης 4, Κοστόφ 16 (2), Καλαϊτζίδης, Γιαννακίδης 3 (1), Λίβας 5

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Αλεξάντερ Τζόρτζεβιτς): Φώτσης, Μποχωρίδης, Ραντούλιτσα 3, Φελντέιν 22 (4), Διαμαντίδης 14 (2), Γκιστ 16, Καλάθης 4, Ουίλιαμς 13 (1), Χάντερ 4, Παπαγιάννης 6, Χαραλαμπόπουλος.