Ακόμη ένα βήμα για την κατάκτηση και του φετινού τίτλου στην Ιταλία έκανε η Γιουβέντους, επικρατώντας 4-1 της Τορίνο στο τοπικό ντέρμπι της 30ης αγωνιστικής. Ο Τζιανλουίτζι Μπουφόν νικήθηκε στο 48΄ από πέναλτι του Μπελότι, πρόλαβε όμως να πετύχει ένα μεγάλο ρεκόρ, καθώς συμπλήρωσε 973 λεπτά με την εστία του απαραβίαστη, ξεπερνώντας τα 929΄ του Σεμπαστιάνο Ρόσι, από την «θρυλική» Μίλαν της περιόδου 1993-94.

Αν και έχασε νωρίς τον Ντιμπάλα λόγω τραυματισμού, η «σινιόρα βέκια» προηγήθηκε 2-0 στο ημίχρονο και, μετά τη μείωση του σκορ από τον Μπελότι, «καθάρισε» το ματς με δύο γκολ του Μοράτα (που είχε αντικαταστήσει τον Αργεντινό).

Με πρωταγωνιστή τον Ιγκουαΐν (δύο γκολ), η Νάπολι νίκησε στο Σαν Πάολο την Τζένοα 3-1. ΗΦιορεντίνα δεν κατάφερνε να εκμεταλλευθεί την ισοπαλία στο Ρόμα-Ιντερ, καθώς έμεινε στο 0-0 με τη Φροζινόνε και παραμένει στο -5 από τους «τζιαλορόσι» και ισόβαθμη με τους «νερατζούρι».