Ηταν ένα από τα καλύτερα παιχνίδια των τελευταίων χρόνων στο Τσάμπιονς Λιγκ. Η Μπάγερν, έκανε την ανατροπή και νίκησε στην παράταση 4-2 τη Γιουβέντους για να προκριθεί στην προημιτελική φάση της διοργάνωσης. Η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα ανέτρεψε το 2-0 με το οποίο είχε προηγηθεί η Γιουβέντους από το πρώτο ημίχρονο. Ισοφάρισε, πήγε το ματς στην παράταση και εκεί, το «καθάρισε» σε τρία λεπτά.

Σπουδαία εμφάνιση για τη Γιουβέντους, η οποία είχε κάνει τη δική της ανατροπή στο πρώτο ματς, όταν έχανε 2-0, αλλά ισοφάρισε.

Καταπληκτικό ξεκίνημα για τη Γιουβέντους στην Αλιαντς Αρένα,καθώς άνοιξε το σκορ με γκολ του Πογκμπά (6’), ύστερα από λάθος της γερμανικής άμυνας. Στο 28’ η ιταλική ομάδα πέτυχε και δεύτερο γκολ με τον Κουαδράδο. Προηγήθηκε καταπληκτική προσπάθεια του Μοράτα, ο οποίος ξεκίνησε έξω από την περιοχή της Γιουβέντους, έφτασε στην περιοχή της Μπάγερν και στην κατάλληλη στιγμή, έδωσε την ασίστ στον Κουαδράδο.
Η Μπάγερν είχε την κατοχή της μπάλας, πίεζε αλλά, η Γιουβέντους σε μία αντεπίθεση παραλίγο να πετύχει τρίτο γκολ. Ο Νόιερ όμως εξουδετέρωσε το κοντινό σουτ του Κουαδράδο.

Το ίδιο σκηνικό και στο β’ μέρος, με τη γερμανική ομάδα να προσπαθεί να απειλήσει και τη Γιουβέντους να αμύνεται. Νέα ευκαιρία για την ιταλική ομάδα στο 57, όταν η μπάλα στο σουτ του Μοράτα πέρασε λίγο άουτ. Τελικά, η Μπάγερν κατάφερε να μειώσει στο 73’ με κεφαλιά του Λεβαντόφσκι, ύστερα από σέντρα του Ντάγκλας Κόστα.
Η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα ισοφάρισε στο 90’ με κεφαλιά του Τόμας Μίλερ, που εκμεταλλεύτηκε τη σέντρα του Κομάν. Το 2-2 παρέμεινε έως το τέλος του παιχνιδιού και έτσι όλα κρίθηκαν στον παράταση.

Για την ακρίβεια, όλα τέλειωσαν σε τρία λεπτά. Στο 108’ ο Τιάγκο Αλκάνταρα με δυνατό σουτ στη γωνία του Μπουφόν πέτυχε το 3-2 και δύο λεπτά αργότερα ο Κομάν με εξαιρετικό σουτ σκόραρε για το 4-2. Στο 116’ η Γιουβέντους πλησίασε στο γκολ, αλλά ο Νόιερ είχε σπουδαία απόκρουση στο κοντινό του Μάντζουκιτς και στη συνέχεια της φάσης ο Στουράρο έστειλε τη μπάλα άουτ. Δύο λεπτά αργότερα, ο Νόιερ είχε νέα επέμβαση σε σουτ του Μπονούτσι.

***Η Μπαρτσελόνα επικράτησε στο Καμπ Νου της Αρσεναλ με 3-1 και περιμένει το μεσημέρι της Παρασκευής να μάθει τον αντίπαλο της στην προημιτελική φάση. Η ισπανική ομάδα είχε νικήσει 2-0 και στο Εμιρέιτς.

Το παιχνίδι ήταν «ανοιχτό» με πολλές φάσεις και για τις δύο ομάδες. Η Μπαρτσελόνα έχοντας από την αρχή την κατοχή της μπάλας, προηγήθηκε στο 18’ με τον Νεϊμάρ, ύστερα από ασίστ του Σουάρες. Η Αρσεναλ, ισοφάρισε στο 51’ με εξαιρετικό σουτ του Μοχάμεντ Ελνενι και στο 65’ ο Σουάρες πέτυχε ένα καταπληκτικό γκολ για το 2-1. Ο Λιονέλ Μέσι, σκόραρε στο 88’ για το τελικό 3-1.