Συναρπαστικό ματς στο ΟΑΚΑ με τον Ολυμπιακό να επικρατεί της ΑΕΚ με 100-93 ύστερα από δύο παρατάσεις (87-87 α’ παράταση, 77-77, κ.α.) στο ντέρμπι της 22ης αγωνιστικής της Α1 μπάσκετ.

Ετσι οι Ερυθρόλευκοι παρέμειναν πρώτοι στη βαθμολογία, ενώ η «Ενωση» απομακρύνθηκε από την τρίτη θέση.

Η ΑΕΚ έπαιξε καταπληκτική άμυνα σε όλο τον αγώνα, κερδίζοντας την μάχη των ριμπάουντ (47 έναντι 37), αλλά «προδόθηκε» από την επίθεση της και την απειρία των παικτών της. Η Ένωση είχε την ευκαιρία να πάρει μια μεγάλη νίκη απέναντι στον πρωτοπόρο του πρωταθλήματος, αλλά η αστοχία του Παπαντωνίου στις βολές σε συνδυασμό με τις κακές επιθέσεις από Μαυροκεφαλίδη και Μπράουν στο τέλος της πρώτης παράτασης έδωσαν την ευκαιρία στον Ολυμπιακό να «χτυπήσει» στο δεύτερο έξτρα πεντάλεπτο και να «δραπετεύσει» με το διπλό από το ΟΑΚΑ.

Ο Ολυμπιακός για ακόμη μια φορά έδειξε ότι δεν είναι σε καλή κατάσταση, αλλά χάρις στον αρχηγό του Βασίλη Σπανούλη, που είχε 26 πόντους και 9 ασίστ κατάφερε να πάρει την νίκη και να μείνει στην κορυφή της βαθμολογίας.

Άξιος συμπαραστάτης του ήταν ο Οθέλο Χάντερ, που είχε 15 πόντους και 7 ριμπάουντ. Ο «συνήθης ύποπτος» για την ΑΕΚ, Λουκάς Μαυροκεφαλίδης έκανε ακόμη ένα νταμπλ νταμπλ με 22 πόντους και 16 ριμπάουντ, ενώ «μοίρασε» και έξι ασίστ. Πρώτος σκόρερ για τους γηπεδούχους ήταν ο Τζέι Κοβαν Μπράουν με 24 πόντους και αν δεν τραυματιζόταν στο πρώτο λεπτό του δεύτερου έξτρα πενταλέπτου ίσως το αποτέλεσμα να ήταν διαφορετικό.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 42-39, 61-62, 77-77 κ.α., 87-87 1η παρ., 93-100 2η παρ

ΑΕΚ (Γ. Ζντοβτς): Παπαντωνίου, Χέρστον 16 (2), Μαυροκεφαλίδης 22 (2), Μπράουν 24 (4), Μαυροειδής 10, Σάκοτα 3, Μιλόσεβιτς 5, Γκριν 3, Κάρτερ 1, Κατσίβελης 9, Καλαμπόκης.

Ολυμπιακός (Γ. Σφαιρόπουλος): Σπανούλης 26 (2), Μιλουτίνοβ, Πρίντεζης 7 (1), Μάντζαρης 8 (2), Παπανικολάου 14 (1), Όντομ 7 (1), Χάντερ 15, Παπαπέτρου 7 (1), Στρόμπερι, Αγραβάνης 2, Ουόρικ 9, Χάκετ 5.