Ο Αρης δυσκολεύτηκε, αλλά τελικά επιβεβαίωσε τα προγνωστικά και νίκησε στο κλειστό της «Καλαμίτσας» την Καβάλα με 77-71, στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος μπάσκετ της Α1 ανδρών.

Ο Αρης, ενώ προηγούνταν από την αρχή του αγώνα, δυσκολεύτηκε στα τελευταία λεπτά.Τελικά πήρε τη νίκη, έχοντας ως κορυφαίους τους Οκάρο Γουάιτ και Σπύρο Μούρτο, που σημείωσαν 17 και 14 αντίστοιχα πόντους. Ο Λεόν Γουίλιαμς με 18 πόντους ήταν ο καλύτερος των γηπεδούχων.

Αν και κατάφεραν να προηγηθούν ακόμη και με 17 πόντους, οι «κίτρινοι» επικράτησαν δύσκολα και έτσι έφτασαν τις έξι σερί νίκες στην Α1. Ο ΜακΝίλ διατηρούσε μπροστά τον Άρη στο τέταρτο δεκάλεπτο (55-62), ενώ στη συνέχεια το τρίποντο του Ουάιτ έδωσε στους «κίτρινους» μία απόσταση ασφαλείας (59-67).

Η Καβάλα από την άλλη δεν τα παρατούσε, αλλά οι φιλοξενούμενοι συντηρούσαν το προβάδισμά τους (61-69), ενώ χάρη στο αντιαθλητικό φάουλ που κέρδισαν περίπου δύο λεπτά πριν τη λήξη τους δόθηκε η ευκαιρία να πάνε στο +9 (63-72). Έκτοτε, οι παίκτες του Πρίφτη έπαιζαν με το χρόνο και έτσι έφτασαν στη νίκη με το τελικό 77-71.

Τα 10λεπτα: 10-24, 29-44, 53-57 και 71-77

ΚΑΒΑΛΑ (Γιατζόγλου): Λέιζερ 11 (5ασ.), Γουίλιαμς 18 (16ρ.), Μακ Κι 10 (3ρ., 3ασ.), Γκέλιος, Κρομά 19 (1), Σταμπουλής, Κοστόφ 10 (2), Γιαννακίδης 3 (1), Δεμερτζής.

ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Γουάιτ 17 (2/3β., 3/5δπ., 3/5τρ., 7ρ., 4ασ., 2κλ.), Γουότερς 7 (6ασ.), Χάγκινς 9 (5ρ.), Μούρτος 14 (4/5δπ., 2/4τρ., 5ρ.), Μακ Νιλ 15 (5/6β., 2/3δπ., 2/4τρ., 2ασ.), Ξανθόπουλος 2 (4ρ., 3ασ., 8κλ.), Πελεκάνος 3 (1), Τσούπκοβις 2, Ζάρας 2, Κοέν 4, Σίμτσακ 2.