Η Μπαρτσελόνα επικράτησε στο Καμπ Νου της Βιγιαρεάλ με 3-0 για την 11η αγωνιστική της Primera Division και έμεινε μόνη πρώτη στη βαθμολογία, καθώς η Ρεάλ Μαδρίτης ηττήθηκε στη Σεβίλλη με 3-2. Η Μπαρτσελόνα έχει 27 βαθμούς και η Ρεάλ 24.

Νεϊμαρ και Σουάρες ήταν οι πρωταγωνιστές των Καταλανών, με τον πρώτο να πετυχαίνει δύο γκολ (60′ και 85′) και τον δεύτερο να σκοράρει στο 70′ από το σημείο του πέναλτι.

Στο Σάντσεθ Πιθχουάν, η Ρεάλ προηγήθηκε με εξαιρετικό γκολ του Σέρχιο Ράμος στο 22′. Η Σεβίλλη ισοφάρισε με τον Ιμόμπιλε στο 37′ και προηγήθηκε 2-1 με τον Πανέγκα στο 61′. Ο Φερνάντο Γιορέντε σκόραρε στο 74′ για το 3-1 και η Ρεάλ μείωσε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Χάμες Ροδρίγες.

Εστω και δύσκολα, η Αθλέτικ Μπιλμπάο, επικράτησε με 2-1 της Εσπανιόλ και παρέμεινε σε «τροχιά Ευρώπης», αφήνοντας τους φιλοξενούμενους κοντά στην «επικίνδυνη ζώνη» του ισπανικού πρωταθλήματος.