Νέα «σφαλιάρα» για την Τσέλσι, καθώς ηττήθηκε στο Απτον Παρκ από την -εκπληκτική Γουέστ Χαμ με 2-1 και απομακρύνθηκε ακόμη περισσότερο από την κορυφή. Παράλληλα, φουντώνει η γκρίνια για τον Ζοζέ Μουρίνιο.

Το ματς ήταν επεισοδιακό και όλα ξεκίνησαν στο 37′, όταν η κεφαλιά του Ζουμά δεν μέτρησε (σωστά) κυριολεκτικά για χιλιοστά, όπως απέδειξε και το «goal line technology.»

Ο Μουρίνιο, όμως, έγινε έξαλλος και ο διαιτητής του έδειξε τον δρόμο για τα αποδυτήρια. Λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου τα προβλήματα των «μπλε» μεγάλωσαν, αφού έχασαν και τον Μάτιτς με δεύτερη κίτρινη κάρτα (44′). Η Γουέστ Χαμ προηγήθηκε με τον Ζάρατε (17′), ενώ η Τσέλσι ισοφάρισε με τον Κέιχιλ (56′). Τελικά τη νίκη στους γηπεδούχους έδωσε ο Αντι Κάρολ στο 79′.

Η Αρσεναλ νίκησε 2-1 την Εβερτον. Η ομάδα του Αρσεν Βενγκέρ προηγήθηκε με τον Ζιρού στο 36′ και δύο λεπτά αργότερα, ο Κοσιελνί σκόραρε για το 2-0. Η Εβερτον μείωσε με τον Ρος Μπάρκλεϊ στο 44′.