Βόρεια Ιρλανδία (από 6ο όμιλο) και Πορτογαλία (9ος όμιλος) προκρίθηκαν στην τελική φάση του Euro 2016. Αντίθετα, ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι σκόραρε στις καθυστερήσεις και έβαλε τέλος στα όνειρα της Σκωτίας για πρόκριση (2-2 με Πολωνία).

Η αδιάφορη Σερβία νίκησε 2-0 την Αλβανία στο Ελμπασάν με γκολ των Κολάροφ και Λιάλιτς στις καθυστερήσεις. Ετσι, η Αλβανία θέλει νίκη επί της Αρμενίας στο τελευταίο ματς, για να προκριθεί για πρώτη φορά στη τελική φάση του Euro 2016.

Νωρίτερα, είχε ξεσπάσει διπλωματικό επεισόδιο μεταξύ των δύο χωρών, με αφορμή επίθεση με πέτρες στο λεωφορείο της αποστολής της Σερβίας. Η αστυνομία ανακοίνωσε τη σύλληψη ενός 14χρονου ο οποίος θεωρήθηκε ο δράστης της επίθεσης, ενώ ο πρωθυπουργός της Σερβίας Αλεξάντερ Βούτσιτς δεν πήγε στο Ελμπασάν για να παρακολουθήσει το ματς. Κατά τη διάρκεια του αγώνα, πάντως, όλα κύλησαν ήρεμα.