Η Εθνική Νέων πάλεψε για ένα ημίχρονο, κόντρα στη Ρωσία. Στο β’ μέρος κατέρρευσε δέχτηκε τέσσερα γκολ σε τριάντα λεπτά και έμεινε εκτός τελικού στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα.

Η Ρωσία νίκησε την ελληνική ομάδα με 4-0 (50΄, 79΄ Τσερνόφ, 52΄ Γκασίλιν, 65΄ πεν. Σεϊντάεφ) στη Λάρισα και προκρίθηκε στον τελικό της Κυριακής.

Η ελληνική ομάδα άντεξε μόνο στο πρώτο ημίχρονο (0-0) αλλά στην επανάληψη δεν κατόρθωσε να προβάλει αντίσταση. Να σημειώσουμε ότι στο 31′ η εθνική έχασε την ευκαιρία να προηγηθεί, αλλά η μπάλα μετά την προβολή του Κουλούρη προσέκρουσε στο δοκάρι.

ΡΩΣΙΑ: Μιτριούσκιν, Τσερνόφ, Κοτζανιγιάζοφ, Γιακούμπα, Μακάροφ, Γκούλιεφ, Μπαρίνοφ (71΄ Τσέροφ), Γκολόβιν (58΄ Μελκάντζε), Μπεζντενέζνικ (46΄ Ζούεφ), Σεϊντάεφ, Γκασίλιν

ΕΛΛΑΔΑ: Κότσαρης (85΄ Θεοδωράκης), Σάλιακας (62΄ Ορφανίδης), Τσιμίκας, Τσελεπίδης, Μακροπουλιώτης, Κυριακόπουλος, Ρούσσος, Καραχάλιος, Στάικος, Κουλούρης (72΄ Βασαΐτης), Βέργος