Ο Ολυμπιακός πλήρωσε τα λάθη του και την αστοχία και η Ρεάλ αναδείχτηκε πρωταθλήτρια Ευρώπης νικώντας με 78-59 στον τελικό του φάιναλ-φορ, στη Μαδρίτη.

Οι Ερυθρόλευκοι πάλεψαν για τρία δεκάλεπτα, αλλά στο τέταρτο δεν κατάφεραν να ακολουθήσουν την ισπανική ομάδα στην επίθεση. Η μεγάλη αστοχία στα σουτ τριών πόντων (5/23) και τις βολές (12/26) έπαιξε καθοριστικό ρόλο. Κι αυτή τη φορά, η βοήθεια που περίμεναν από τον Σπανούλη δεν ήρθε. Ο αρχηγός, έμεινε στους τρεις πόντους με 1/5 σουτ, τέσσερα λάθη και τρεις ασίστ.

Οι παίκτες του Ολυμπιακού μπορεί να ξεκίνησαν καλά τον τελικό, αλλά πάντα η Ρεάλ είχε κάποιους παίκτες που άλλαζαν τον ρυθμό του αγώνα.

Στη δεύτερη περίοδο, όταν ο Ολυμπιακός είχε προβάδισμα 21-15 η είσοδος των Ματσιούλις, Νοτσιόνι, Ροντρίγκεθ, έδωσε ενέργεια στην ισπανική ομάδα. Σε συνδυασμό με τα λάθη και την αστοχία των παικτών του Ολυμπιακού σε βολές (3/9) και τρίποντα (0/6), η Ρεάλ κατάφερε να ανατρέψει το σκορ και να κλείσει το ημίχρονο με 35-28. Στην τρίτη περίοδο, η Ρεάλ ξέφυγε και με ένδεκα πόντους (40-29 στο 22.30), αλλά ο Ολυμπιακός «απάντησε» με σερί 12-0 περνώντας μπροστά 41-40 στο 26′. Κι εκεί που όλα έδειχναν πως η ελληνική ομάδα θα διεκδικούσε τη νίκη, η είσοδος του Τρέισι Κάρολ άλλαξε τα πάντα. Εντεκα πόντοι έως το τέλος της περιόδου και η διαφορά πήγε και πάλι στο +9 (53-44).

Στην τελευταία περίοδο, οι Ερυθρόλευκοι φάνηκε ότι δεν είχαν τις δυνάμεις να αντιδράσουν. Η Ρεάλ ελέγχοντας το ματς έφτασε μάλλον εύκολα στον τίτλο, αλλά χωρίς αμφιβολία η τελική διαφορά αδικεί την ελληνική ομάδα.

Ο Ολυμπιακός τέλειωσε το ματς με 16/25 δίποντα, 5/23 τρίποντα, 12/26 βολές, 20-5 ρημπάουντ, οκτώ κλεψίματα, 13 λάθη, 15 ασίστ, ένα κόψιμο.

Η Ρεάλ, είχε 14/31 δίποντα, 13/30 τρίποντα, 11/13 βολές, 28-12 ρημπάουντ, έξι κλεψίματα, 16 λάθη, 16 ασίστ, δύο κοψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 35-28, 53-46, 78-59

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Ρίβερς 5 (1), Ρούντι 7 (1), Νοτσιόνι 12 (2), Ματσιούλις 9 (2), Ρέγιες 2, Ροντρίγκεθ 11 (1), Αγιόν 2, Κάρολ 16 (4), Γιουλ 12 (2), Μπουρούσης, Σλότερ 2.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Πέτγουεϊ 2, Χάντερ 10 (7ρ), Ντάνστον 4, Σπανούλης 3, Παπαπέτρου, Σλούκας 10 (2/3τρ), Πρίντεζης 11, Αγραβάνης, Μάντζαρης 1, Λαφαγιέτ 1, Ντάρντεν, Λοτζέσκι 17 (4/4δ,3/6τρ).