Οι Γκόλντεν Στέητ Γουόριορς απάντησαν στους επικριτές τους και μετά από εντυπωσιακή εμφάνιση νίκησαν εύκολα τους Γκρίζλις στο Μέμφις με 101-84 και ισοφάρισαν σε 2-2 τη σειρά των ημιτελικών της Δύσης. Ο Στεφ Κάρι ήταν εντυπωσιακός και είχε 33 πόντους, 8 ριμπάουντ, ενώ ο Ντρέιμοντ Γκριν και ο Κλέι Τόμπσον πρόσθεσαν 16 και 15 πόντους αντίστοιχα.

Από την άλλη πλευρά ο Ζακ Ράντολφ έμεινε στους 12 μόνο πόντους. Ο Κώστας Κουφός χρησιμοποιήθηκε μόλις για 5:25 λεπτά συμμετοχής έχοντας 2 πόντους (1/3 δίποντα) και 2 ριμπάουντ, ενώ ο Νικ Καλάθης σε τρία λεπτά είχε 2 ασίστ και 1 ριμπάουντ χωρίς να κάνει σουτ.

Στο μεταξύ, οι Ατλάντα Χοκς πήραν πίσω το πλεονέκτημα έδρας, αφού νίκησαν με 106-101 στην Ουάσινγκτον και ισοφάρισαν σε 2-2 τη σειρά των ημιτελικών της Ανατολής. Ο Τζεφ Τιγκ, ο Πολ Μίλσαπ και ο Αλ Χόρφορντ με 26, 19 και 18 πόντους αντίστοιχα ήταν οι καλύτεροι για τους νικητές. Συνοπτικά σε αγώνες για τα ημιτελικά των πλέι οφ στο NBA, σημειώθηκαν τα αποτελέσματα: