Στους τελικούς των πλέι-οφ της Α1 βόλεϊ των ανδρών προκρίθηκε ο Ολυμπιακός, ο οποίος επικράτησε την Κυριακή στην Ερμούπολη 3-2 σετ του Φοίνικα Σύρου και έκανε το 3-1 στη σειρά των ημιτελικών.

Οι «ερυθρόλευκοι», οι οποίοι είχαν χάσει το πρώτο ματς της σειράς στο Ρέντη, ολοκλήρωσαν την ολική επαναφορά τους και πλέον περιμένουν το νικητή του δευτεριάτικου 5ου αγώνα μεταξύ του ΠΑΟΚ και του Παναθηναϊκού, για να μάθουν τον αντίπαλό τους στους τελικούς.

Αξίζει να σημειωθεί, πάντως, ότι ο Φοίνικας έφτασε πολύ κοντά στη νίκη σήμερα, καθώς προηγήθηκε 2-1 και είχε δύο ματς-μπολ στο τέταρτο σετ, όπου προηγήθηκε 24-22.

Δύο μπλοκ του Τακουρίδη στον Ντόκιτς ανέτρεψαν τα δεδομένα, με τον Ολυμπιακό να παίρνει το σετ με 28-26 και να κυριαρχεί στο τάι-μπρέικ.

Τα σετ: 25-19, 19-25, 25-22, 26-28, 12-15.