Καθοριστικής σημασίας ήταν η παρουσία του Νικ Καλάθη (10π. με 5/5 σουτ και 3 ριμπάουντ σε 13 λεπτά συμμετοχής) στη νίκη των Γκρίζλις με 100-92 επί της Οκλαχόμα, καθώς η είσοδός του και οι οργανωτικές ικανότητές του μετέτρεψαν το 62-62 σε 77-69. Μετά το 66-66, το Μέμφις έτρεξε ένα σερί 9-0 με τον Καλάθη να σημειώνει τέσσερις πόντους και να ευστοχεί σε ένα… απίθανο σουτ με ταμπλό στην εκπνοή της 3ης περιόδου.

Σε συνδυασμό με την αστοχία του Ράσελ Ουέστμπρουκ στο β΄ μέρος (πέτυχε τους 4 από τους 18 πόντους του στα δύο τελευταία δωδεκάλεπτα), οι Γκρίζλις ξέφυγαν με +11, 83-72, δια χειρός Κώστα Κουφού (4 πόντοι, 11 ριμπάουντ και 1 κόψιμο σε 21 λεπτά συμμετοχής) και πανηγύρισαν τη νίκη στην προσπάθεια κατάληψης της δεύτερης θέσης στη Δύση.

Μετά από 11 διαδοχικές εκτός έδρας ήττες, οι Μιλγουόκι Μπακς πέτυχαν μεγάλη νίκη με 110-101 στη Βοστόνη. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν επιρρεπής από νωρίς στα φάουλ με αποτέλεσμα να μην εντυπωσιάσει με την στατιστική του, όπως συνηθίζει. Αν και έμεινε μακριά από τον καλό εαυτό του, σημείωσε 11 πόντους με 5/8 σουτ και 1/2 βολές, ενώ μάζεψε 3 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ και έκανε 3 λάθη, με 27:16» χρόνο συμμετοχής.

Ο Τζέι Μάγιο έβαλε τους 20 από τους 24 πόντους του συνολικά στο πρώτο μισό, ενώ ο Ερσάν Ιλιασοβα πέτυχε 13 από τους 17 προσωπικούς του στο τρίτο δωδεκάλεπτο (επιμέρους σκορ 18-2), το πλέον καθοριστικό όπως εξελίχτηκε το ματς.