Από τον Γιάννη Αντετοκούνμπο άρχισε η αντεπίθεση των Μπακς στην 3η περίοδο που είχε ως αποτέλεσμα τη νίκη τους με 108-107 επί των Κινγκς, στο Σακραμέντο.

Ο τραυματισμός του στον αστράγαλο στο προηγούμενο παιχνίδι με τους Μπλέιζερς δεν εμπόδισε τον 20χρονο φόργουορντ να αγωνιστεί 37 λεπτά, έχοντας συγκομιδή 11 πόντους με 4/5 δίποντα και 3/4 βολές. Επιπλέον, μάζεψε 3 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκανε 1 κλέψιμο και 1 κόψιμο.

Στα τελευταία λεπτά, η συνδρομή του αποδείχτηκε αποφασιστικής σημασίας καθώς σημείωσε 6 διαδοχικούς πόντους ισοφαρίζοντας 81-81 (με εντυπωσιακό κάρφωμα), σκορ 3ου δωδεκάλεπτου.

Οι Ο Τζέι Μέιο και Τζάρεντ Ντάντλεϊ πρόσθεσαν από 19 πόντους για τους Μπακς. Παρά τις απουσίες του Λάρι Σόντερς (τιμωρημένος) και Τζαμπάρι Πάρκερ (τραυματίας), τα «ελάφια» πέτυχαν τη 14η φετινή νίκη τους.

Από τους Κινγκς, ο Μπεν ΜακΛέμορ σημείωσε 22 πόντους, 20 πόντους και 9 ριμπάουντ ήταν η προσφορά του Ρούντι Γκέι, ενώ ο Ντάρεν Κόλισον πρόσθεσε 12 πόντους.

Την ήττα γνώρισαν, όμως οι Χιούστον Ρόκετς, 90-99, στην έδρα τους από τη Νέα Ορλεάνη, παρά την αγωνιστική επιστροφή του Κώστα Παπανικολάου.

Ο έλληνας διεθνής φόργουορντ έχασε τα τελευταία 5 παιχνίδια των Ρόκετς λόγω του τραυματισμού του στο γόνατο, με τον Κέβιν ΜακΧέιλ να τον ρίχνει στο παρκέ στα μισά της 1ης περιόδου.

Αν και σημείωσε μόνο 4 πόντους (1/4 σουτ, 2/2 βολές), μοίρασε 4 ασίστ και μάζεψε 2 ριμπάουντ σε 24 λεπτά.

Ο Τζέιμς Χάρντεν ήταν ο κορυφαίος του Χιούστον (21 πόντοι, 8/23 σουτ, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ). Από τους Πέλικανς, ο Αντονι Ντέιβις ήταν ασταμάτητος με 30 πόντους, 14 ριμπάουντ, 5 κοψίματα και 2 κλεψίματα). Μάλιστα, στην 1η περίοδο είχε σημειώσει ήδη 13 πόντους.

Ρεκόρ πριν το διάστρεμμα ο Ντουράντ

Ο Κέβιν Ντουράντ υπέστη διάστρεμμα στον αστράγαλο του δεξιού ποδιού στον αγώνα της Οκλαχόμα με το Γκόλντεν Στέιτ με αποτέλεσμα να χάσει το δεύτερο μέρος της αναμέτρησης, αλλά είχε προλάβει να κάνει ρεκόρ στο ΝΒΑ με τους 30 πόντους που σημείωσε στα πρώτα 18:44 λεπτά.

Είναι η πρώτη φορά που ένας παίκτης πετυχαίνει κάτι ανάλογο από τότε που το ΝΒΑ συγχωνεύτηκε με το ΑΒΑ. Ο τραυματισμός του, συνέβη 2,4΄΄ πριν το ημίχρονο της αναμέτρησης με τους Γουόριορς.

Αμεσα υποβλήθηκε σε ακτινογραφία στο κλειστό του Οκλαντ, αλλά ευτυχώς για τον ίδιο και την ομάδα του τα αποτελέσματα δεν έδειξαν κάτι σοβαρό, παρά μόνο ελαφρύ διάστρεμμα. Οι Γούοριος επικράτησαν με 119-114 των Θάντερ, σταμάτησαν δηλαδή το νικηφόρο σερί 7-0 της Οκλαχόμα.