Με εξουθενωτική άμυνα κυρίως στην τρίτη περίοδο(επί μέρους σκορ 22-11) ο ΠΑΟΚ νίκησε με 78-67 τη Νέα Κηφισιά κι έδειξε ότι βρίσκει χημεία με την προσθήκη στη σύνθεσή του Τζέι Αρ Μπρέμερ.

Οι φιλοξενούμενοι με το πλούσιο έμψυχο δυναμικό που έχει στη διάθεσή του ο Ηλίας Παπαθεοδώρου έκαναν αισθητή την παρουσία τους μόνο στο πρώτο ημίχρονο κατά διαστήματα.

Παρά την εμπειρία που έχουν πολλοί παίκτες της Κηφισιάς υπέπεσαν σε 23 λάθη συνολικά. «Έτσι δεν μπορείς να διεκδικήσεις παιχνίδι εκτός έδρας από τον ΠΑΟΚ που φέτος έχει βελτιώσει τις επιδόσεις τους στην άμυνα» παρατήρησε ο προπονητής των φιλοξενούμενων.

Κάποια λάθη έγιναν χωρίς πίεση ειδικά στην τροφοδοσία του Δημήτρη Μαυροειδή, ο οποίος μάταια προσπαθούσε να πάρει θέση για να παίξει με πλάτη στο καλάθι.

Είναι χαρακτηριστική φάση με τον Καυκή να τροφοδοτεί με σκαστή πάσα τον Μαυροειδή σε κατάσταση αιφνιδιασμού και φυσιολογικά η μπάλα να καταλήγει στις άουτ.

Στον αντίποδα ο ΠΑΟΚ έπαιξε σοβαρά με τον Μπρέμερ να παρουσιάζεται αισθητά καλύτερος σε σύγκριση με την απόδοσή του απέναντι στην Βέντσπιλς.

Άλλωστε, την Τετάρτη προερχόταν από ταξίδι και μία προπόνηση γνωριμίας με τους νέους συμπαίκτες τους.

Πολύ ορεξάτος ήταν ο Βον. Ο Τσόχλας συνετέλεσε για να αλλάξει ο βολικός ρυθμός για την Κηφισιά στο πρώτο ημίχρονο, ενώ ο Κακαρούδης διακρίθηκε στα επιθετικά καθήκοντά του, σκοράροντας 13 πόντους(6/8 διπ.) σε περίπου 25 λεπτά.

«Συγχαρητήρια στους παίκτες μου για την ενέργεια που έβγαλαν στο γήπεδο» δήλωσε ο Σούλης Μαρκόπουλος.

Το ματς παρακολούθησε από θέση δίπλα στον πάγκο του ΠΑΟΚ ο Κώστας Χαραλαμπίδης.

Περαστικά στον χειρουργημένο αρχηγό του ΠΑΟΚ ευχήθηκαν και οι φιλοξενούμενοι.

Τα δεκάλεπτα: 12-13, 37-31, 59-42, 78-67.

ΠΑΟΚ(21/30 διπ., 7/27 τρ., 15/19 β., 14-13 ριμ., 25 ας., 14 λ., 10 κλ.): Λάνγκφορντ 5, Λιάπης, Κάρτερ 8(1), Κακαρούδης 13, Τσόχλας 13(3), Δέδας 2, Μαργαρίτης 2, Κώττας, Όντουμ 9(1), Βον 15, Μπρέμερ 11(2), Σαλούστρος.

ΝΕΑ ΚΗΦΙΣΙΑ(18/27 διπ., 6/19 τρ., 13/20 β., 15-11 ριμ., 11 ασ., 23 λ., 7 κλ.): Ρεμεκούν, Καυκής 2, Λιακόπουλος 7, Πόποβιτς 3, Πεσάκοβιτς 15(3), Μαυροειδής 11, Μελισαράτος 7, Κακιούζης 2, Τσαλδάρης, Ντούβνιακ 6(1), Ντέιβις 6., Μπάρλος 8(2