Με τον Κώστα Παπανικολάου να προσθέτει στο ενεργητικό του, ακόμη μία πολύ καλή εμφάνιση, οι Χιούστον Ρόκετς νίκησαν με 105-96 τους Μέμφις Γκρίζλις στο «ελληνικό» ντέρμπι του ΝΒΑ.

Ο 24χρονος άσος, αγωνίσθηκε σχεδόν 25 λεπτά και τελείωσε τον αγώνα με 12 πόντους τέσσερα ριμπάουντ και τρεις ασίστ, ενώ κορυφαίος των νικητών, ήταν ο Τζέιμς Χάρντεν με 21 πόντους. Καλή εμφάνιση για τους Γκρίζλις πραγματοποίησαν ο Κώστας Κουφός, που σε 12,5 λεπτά συμμετοχής, πέτυχε οκτώ πόντους και πήρε τρία ριμπάουντ και ο Νικ Καλάθης, ο οποίος στα 20 λεπτά που αγωνίσθηκε, σημείωσε έξι πόντους και μάζεψε ένα ριμπάουντ.

Παράλληλα, ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, δεν βρέθηκε σε καλή βραδυά, καθώς στα 18,5 λεπτά που αγωνίσθηκε, σημείωσε τρεις πόντους, μάζεψε πέντε ριμπάουντ και μοίρασε ισάριθμες ασίστ, στην ήττα των Μιλγουόκι Μπακς από τους Ντάλας Μάβερικς με 107-105.

Ακόμη, οι Φιλαδέλφεια 76ερς, επικράτησαν στην Μινεσότα των Τίμπεργουλβς με 85-77, με αποτέλεσμα να σημειώσουν την πρώτη τους νίκη στο εφετινό πρωτάθλημα (σ.σ. έχουν υποστεί 17 ήττες) και να αποφύγουν την ισοφάριση του αρνητικού ρεκόρ ξεκινήματος στο ΝΒΑ, που είχαν προ πενταετίας με 18 συνεχόμενες ήττες οι Νιου Τζέρσεϊ Νετς.