Τις πρώτες ήττες τους στο πρωτάθλημα γνώρισαν οι Μέμφις Γκρίζλις των Κώστα Κουφού και Νικ Καλάθη και οι Χιούστον Ρόκετς του Κώστα Παπανικολάου. Αξιοσημείωτο είναι το γεγονός ότι το Μέμφις έχασε από το Μιλγουόκι του Γιάννη Αντετοκούνμπο με 93-92. Ο έλληνας άσος σημειώσε 18 πόντους (ρεκόρ καριέρας) με 6/10 δίποντα και 6/7 βολές, είχε 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ, αλλά και ένα κόψιμο σε 30 λεπτά συμμετοχής.

Τη νίκη έδωσε ο Μπράντον Νάιτ με καλάθι και φάουλ 1,1 δευτερόλεπτο πριν τη λήξη. Με το Μέμφις, που είχε ως κορυφαίους τους Ζακ Ράντολφ (22 πόντοι, 14 ριμπάουντ, 1 ασίστ) και Μαρκ Γκασόλ (18 πόντους με 10/11 βολές) δεν αγωνίστηκε ο Καλάθης ενώ ο Κουφός σε 10 λεπτά συμμετοχής, σκόραρε 2 πόντους με 1/3 δίποντα, μάζεψε 2 ριμπάουντ, έδωσε μια ασίστ, έκανε ένα λάθος και ένα φάουλ.

Οι Ρόκετς

Στο Χιούστον τώρα, το αήττητο Γκόλντεν Στέιτ ήταν και πάλι ασταμάτητο και οι Ρόκετς χωρίς τον Ντουάιτ Χάουαρντ γνώρισαν την πρώτη φετινή τους ήττα με 98-87. Βασικός στην αναμέτρηση ο Κώστας Παπανικολάου, που αγωνίστηκε 29 λεπτά και είχε 2 πόντους με 1/4 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 10 ριμπάουντ (7 επιθετικά), 1 ασίστ, 3 κλεψίματα, 5 λάθη, 4 φάουλ. Για το Χιούστον ο Χάρντεν ήταν ιδιαίτερα άστοχος και σημείωσε 22 πόντους (1/11 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα σε 43 λεπτά).

Σε ότι αφορά την ομάδα του Οκλαντ, ο Στέφεν Κάρι ήταν εξαιρετικός σκοράρωντας 34 πόντους με 7/10 δίποντα, 6/9 τρίποντα και 2/2 βολές, είχε 10 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 4 κλεψίματα σε 40 λεπτά. Θηρίο στην άμυνα ο Αυστραλός Άντριου Μπόγκουτ με 8 πόντους, 18 ριμπάουντ, αλλά και 4 κοψίματα σε κάτι λιγότερο από 37 λεπτά συμμετοχής.