Αναίμακτα εξέτισε ο Άρης την πρώτη αγωνιστική της ποινής του.Οι Κίτρινοι νίκησαν με 83-80 τη Νέα Κηφισιά βάζοντας τις βάσεις στο πρώτο ημίχρονο με πολύ καλή άμυνα και διατηρώντας την ψυχραιμία τους στο τελευταίο δίλεπτο, όταν οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν και απείλησαν να πάρουν τη νίκη στο άδειο από φιλάθλους Αλεξάνδρειο.

Πρωταγωνιστής στη λήξη ήταν ο Όγκο Αντεγκμπόγιε. Ο Βρετανός με ρίζες από τη Νιγηρία υπέγραψε στον Άρη μηνιαίο συμβόλαιο για να καλύψει το κενό του τραυματία Τόρει Τόμας, κατακτά κομβικό ρόλο κι αναγκάζει τον Δημήτρη Πρίφτη να αναπροσαρμόσει τα πλάνα του.

«Για να υπογραφεί συμβόλαιο μαζί του απαιτούνται κάποιες προϋποθέσεις.Θα αξιολογήσουμε την κατάσταση εντός της εβδομάδας. Αναμφίβολα μας έχει βοηθήσει, είναι ιδιαίτερος παίκτης, μας δίνει λύσεις» σχολίασε ο προπονητής του Άρη και πρόσθεσε: «Δεν είναι ο παίκτης που είναι η απόλυτη ανάγκη της ομάδας, γιατί έχουμε πληθώρα περιφερειακών.Όμως, η απόδοσή του και οι δυνατότητές του μας κάνει να το σκεφτούμε και να αλλάξουμε ίσως λίγο και το κομμάτι της τακτικής μας, παίζοντας όπως σήμερα με τρεις κοντούς».

Τα ευκίνητα και πιεστικά σχήματα του Άρη εξουδετέρωσαν πλήρως την επιθετική λειτουργία των φιλοξενούμενων στο πρώτο ημίχρονο, με αποτέλεσμα πλήρη κυριαρχία του Άρη και διαφορά 17 πόντων(43-26) 1’31’’ πριν τη λήξη του 20λεπτου.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου έδειξε μαχητική διάθεση. «Αποφασίσαμε να παίξουμε μπάσκετ, να βάλουμε τα σώματά μας και να κυνηγήσουμε μπάλες» παρατήρησε ο προπονητής της Κηφισιάς.

Αποτέλεσμα; Επτά επιθετικά ριμπάουντ(13 συνολικά) στο δεύτερο ημίχρονο και ισόπαλο σκορ(76-76) 1’21’’ πριν τη λήξη του αγώνα.

Στα 45’’ ο Ντούβνιακ αστόχησε σε τρίπoντο υπό καλές προυποθέσεις με σκορ 78-76. Ο Αντεγκμπόγιε ήδη κρατούσε σταθερά τα ηνία του Άρη, ενώ στα 23’’ διαμόρφωσε διαφορά τεσσάρων πόντων(80-76).

«Νικήσαμε απέναντι σε ομάδα με μεγάλη ποιότητα, πολύ καλά τοποθετημένη επιθετικά στο μισό γήπεδο» σχολίασε ο προπονητής του Άρη.

Τα δεκάλεπτα: 23-14, 43-31, 61-51, 83-80.-

ΑΡΗΣ(16/30 διπ., 12/27 τρ., 15/20 β., 21-8 ριμ., 18 ασ., 17 λ., 4 κλ.): Πάσαλιτς 9(2), Μανωλόπουλος, Γκίκας 3(1), Ριντ 8(1), Τόμας 8(2), Βεζένκοφ 16(3/6 διπ., ¾ τρ., ½ β.), Νέιμικ 10, Μούρτος 5(1), Σίμτσακ 11, Αντεκμπόγιε 13.

ΝΕA ΚΗΦΙΣΙΑ( 19/39 διπ., 8/19 τρ., 18/28 β., 22-13 ριμ., 121 ασ., 14 λ., 3 κ.): Ρέμεκουν 5, Καυκής 12(2), Γιούιν, Λιακόπουλος 6, Πεσάκοβιτς 16(4), Μαυροειδής 12, Ψαθάς 8, Κακιούζης 4, Τσλαδάρης, Ντούβνιακ 13(2), Ντέιβις 4.