Ο Πανιώνιος νίκησε εύκολα στη Νέα Σμύρνη τον ΠΑΟΚ με 75-57, μείωσε σε 2-1 τη σειρά των μικρών τελικών και οι δύο ομάδες ανανέωσαν το ραντεβού τους για την Κυριακή στη Θεσσαλονίκη, στο τέταρτο παιχνίδι.

Ο Πανιώνιος ήταν απόλυτος κυρίαρχος σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Είναι χαρακτηριστικό ότι προηγήθηκε 44-19 λίγο πριν από τη λήξη του α’ μέρος και έφτασε ακόμα και στο «νταμπλ-σκορ» στο 27′ (62-31).

Ο ΠΑΟΚ αναγκάστηκε να αγωνιστεί σε όλο το δεύτερο ημίχρονο χωρίς τον Ντι Τζέι Κούπερ, καθώς ο Αμερικανός στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου είχε αντιπαράθεση με οπαδό του Πανιωνίου.

Ο Κούπερ έχασε την ψυχραιμία του και κατευθύνθηκε προς το μέρος του για να ακολουθήσει ένταση και εν συνεχεία η αποβολή του. Μάλιστα οι διαιτητές σημείωσαν στο φύλλο αγώνα το επεισόδιο, γράφοντας ότι ο Αμερικανός γκαρντ έσπρωξε τον οπαδό. Ωστόσο, δεν κράτησαν το δελτίο του και το θέμα θα λυθεί στον αθλητικό δικαστή.

Τα δεκάλεπτα: 22-12, 44-21, 64-40, 75-57

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Σφαιρόπουλος): Μακ Κόλουμ 19 (13/13β.), Σταμάτης, Ντούβνιακ 5 (1), Κάρτερ 3 (1), Μίλμπουρν 20 (1), Αθανασούλας 4, Μπατής 3 (1), Σπυρόπουλος, Λάνγκφορντ 4, Μισέλ, Σύμτσακ 9, Σαλούστρος 1.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Πέιν 7, Κούπερ, Χαραλαμπίδης 7, Τσόχλας 6, Βουτσίτσεβιτς 8 (1), Τσαϊρέλης 7, Δέδας 6 (2), Μαργαρίτης 5, Καλλές 4, Μπόγρης 6, Κασελάκης 1, Λιάπης.