Θρίαμβος του Ολυμπιακού που άλωσε για πρώτη φορά στην ιστορία το ΟΑΚΑ (69-64), πήρε το πλεονέκτημα έδρας και έχει την ευκαιρία την Κυριακή στο ΣΕΦ να επιτρέψει στην κορυφή του ελληνικού πρωταθλήματος.

Οι Πειραιώτες μετά από 21 χρόνια έσπασαν την κατάρα του ΟΑΚΑ (αλλά και γενικότερα της έδρας του Παναθηναϊκού σε τελικούς, όπου μετρούσαν 25 συνεχόμενες ήττες) και απέκτησαν τεράστιο προβάδισμα, αγωνιστικό και ψυχολογικό ενόψει της Κυριακής.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ήταν μια κλάση καλύτερη το βράδυ της Πέμπτης στο ΟΑΚΑ και το έδειξε στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού. Με εξαιρετική άμυνα, έλεγχο του ρυθμού και μυαλωμένες επιθέσεις κατάφερε να προηγηθεί ακόμα και με 16 πόντους διαφορά (56-40 στο 30’), αλλά παραλίγο και πάλι να αυτοκτονήσει.

Είναι χαρακτηριστικό ότι ο Παναθηναϊκός είχε τη δική του ευκαιρία που θα άλλαζε τα δεδομένα του αγώνα, όταν ο Διαμαντιδης στο 39ο λεπτό προσπάθησε να περάσει τη μπάλα στον Λάσμε, και ενώ οι γηπεδούχοι είχαν μειώσει τη διαφορά στο καλάθι (64-62). Όμως έκανε κακή πάσα, η μπάλα χάθηκε και την κόντρα επίθεση ο Σπανούλης έβαλε ένα μεγάλο καλάθι που ουσιαστικά «καθάρισε» το παιχνίδι (66-62 στα 44’’).

Ο Ολυμπιακός ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος τουλάχιστον για 33 λεπτά αγώνα, αλλά στο φινάλε τον έπιασε το σύνδρομο του…ΟΑΚΑ.

Μπορεί να έχει δίκιο ότι στο διάστημα όπου ο Παναθηναϊκός έπαιξε σκυλίσια άμυνα, πήρε μόλις ένα φάουλ σε επτά λεπτά, αλλά φρόντισε και ο ίδιος σχεδόν να αδειάσει όλη την καρδάρα με το γάλα που τόσο προσεκτικά είχε μαζέψει. Και χρειάστηκε το μεγάλο σουτ του Σπανούλη για γίνει τελικά το μπρέικ και νωρίτερα η λάθος πάσα του Διαμαντίδη.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 36-28 στο ημίχρονο ελέγχοντας πλήρως το ρυθμό του αγώνα.

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας παίζοντας ακόμα και με τρία γκάρντ στο παιχνίδι (Σλούκας, Σπανούλης και Κόλινς) όταν η ομάδα του ξέγυγε ακόμα και με 11 πόντους (33-22 στο 17’) έδειξε φανερά την πρόθεσή του να ελέγξει το ρυθμό κάτι που κατάφερε.

Ο δεύτερος στόχος ήταν η άμυνα, κομμάτι που έδωσε μεγάλη ενέργεια ο Μπρέντ Πέτγουεϊ (κορυφαίος του ματς), βοηθώντας και στον τομέα των ριμπάουντ όπου «χώλαινε» γενικότερα από την αρχή ο Ολυμπιακός. Μάλιστα ο Αμερικάνος ήταν καλός και επιθετικά με 5π. σε αυτό το διάστημα.

Ουσιαστικά οι γηπεδούχοι έμεναν στον αγώνα χάρις στις προσωπικές ενέργειες του Δημήτρη Διαμαντίδη (9π. στο ημίχρονο) και τα επιθετικά ριμπάουντ (9 στο πρώτο μέρος) με τα οποία ανανέωναν τις επιθέσεις τους. Ιδιαίτερα του Λάσμε (3) ο οποίος ήταν και ο δεύτερος σκόρερ μετά τον Διαμαντίδη. Επίσης στην άμυνα χώλαινε τρομερά με τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη να αποτελεί περισσότερο τη «μαύρη τρύπα» και δεν είναι τυχαίο ότι δεν ξαναέπαιξε ούτε λεπτό στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο Ολυμπιακός άφηνε κάποια ελεύθερα τρίποντα, βλέποντας ότι και πάλι οι περιφερειακοί του Παναθηναϊκού δεν είναι ιδιαίτερα εύστοχοι (2/8 στο εικοσάλεπτο) ενώ στην επίθεση έβρισκε λύσεις κυρίως με Πρίντεζη, Σπανούλη και Μάντζαρη.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ανέβηκε ακόμα περισσότερο ο Πέτγγουεϊ, παίρνοντας μεγάλα σούτ στην επίθεση, όπως και ο Λοτζέσκι, ενώ την ίδια ώρα ο Βασίλης Σπανούλης έκανε ένα από τα καλύτερά του παιχνίδια στο ΟΑΚΑ.

Η διαφορά φυσιολογικά άνοιξε καθώς ο Ολυμπιακός έβρισκε διαδρόμους την ίδια ώρα που ο Παναθηναϊκός έδειχνε να έχει χάσει την αυτοπεποίθησή του και κυρίως την πίστη του στη νίκη, καθώς δεν είχε τον παίκτη που θα μπορούσε να σταθεί αξιοπρεπώς επιθετικά, αλλά και αμυντικά δίπλα στον Διαμαντίδη.

Ο Παναθηναϊκός είχε 2/12 τρίποντα με το τέλος της τρίτης περιόδου, ο Φραγκίσκος Αλβέρτης δεν μπορούσε να βρει λύσεις και την ίδια ώρα οι φιλοξενούμενοι έπαιρναν σκοιρ τουλάχιστον από μια τετράδα παικτών (Πέτγουεϊ, Σπανούλης Μάντζαρης και Πρίντεζης.

Όμως εκεί «πειράχτηκε» λίγο το μυαλό των Πειραιωτών που άρχισαν να παίζουν πιο αγχωμένα στο τελευταίο δεκάλεπτο με τον Παναθηναϊκό να ξεκινάει την τελική αντεπίθεση με στόχο να πετύχει ένα μικρό θαύμα κυρίως με βάση την εικόνα του αγώνα.

Ο Λάσμε με τον Διαμαντίδη πλήγωναν τόσο αμυντικά όσο και επιθετικά τους Πειραιώτες που δεν είχαν ουσιαστικά βοήθεια από τον Σλούκα αλλά και τον Περπέρογλου (παίκτες κομβικής σημασίας στο σημείο εκείνο του παιχνίδιού). Ετσι οι «πράσινοι» πλησίασαν μέχρι και στο καλάθι, αλλά εκεί έκριναν το ματς με διαφορετικό τρόπο Διαμαντίδης (λάθος πάσα) και Σπανούλης (μεγάλο σούτ).

Ο Παναθηναικος έκανε ένσταση για την παρουσία υπεράριθμων ατόμων στον πάγκο του Ολυμπιακού (είχαν καθίσει και οι πρόεδροι της ομάδας αδελφοί Αγγελόπουλοι) ενώ προς το φινάλε του αγώνα ο πρόεδρος του Παναθηναϊκού Δημήτρης Γιαννακόπουλος πέταξε λεφτά στην πλάγια γραμμή θέλοντας να δείξει τον εκνευρισμό του για τη διαιτησία, από την οποία πάντως δεν έχασε ο Παναθηναϊκός, που λόγω της κυριαρχίας του στα ριμπάουντ και τις χαμένες βολές του Ολυμπιακού έβγαλε ένα βαθμό παραπάνω στην αξιολόγηση (65-64) σε ένα παιχνίδι όπου στο μεγαλύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι ήταν κυρίαρχοι.

Τα δεκάλεπτα: 15-21, 28-36, 40-56, 64-69

Παναθηναϊκός (18/43 διπ., 4/18 τρ., 16/22 β., 25-16 ριμπ., , 13 ασιστ, 2 κλεψ., 2 κοψ., 16 λαθ.):Μπράμος 6 (0/2δίπ., 2/7τρίπ., 1ριμπ., 1ασ.), Κάρι, Φώτσης 2 (6ριμπ.), Ούκιτς , Λάσμε 16 (6/10δίπ., 4/7βολ., 11ριμπ., 1ασ., 1κλ., 2λάθ.), Μαυροκεφαλίδης 2, Διαμαντίδης 18 (2/2δίπ., 2/5τρίπ., 8/8βολ., 4ριμπ., 6ασ., 5λάθ.), Γκιστ 8 (3/3δίπ., 2/2βολ., 7ριμπ., 1κλ., 2λάθ.), Ματσιούλις 8 (3/9δίπ., 0/1τρίπ., 2/5βολ., 4ριμπ., 2ασ.), Ράιτ 4.

Ολυμπιακός ((20/36 διπ., 7/23 τρ., 8/14 β., 23-9 ριμπ., 16 ασιστ, 7 κλεψ., 2 κοψ., 14 λαθ.):: Πέτγουεϊ 12 (3/3δίπ., 2/4τρίπ., 8ριμπ.), Ντάνστον 6 (3/4δίπ., 3ριμπ., 3λάθ.), Σπανούλης 14 (3/7δίπ., 1/5τρίπ., 5/8βολ., 2ριμπ., 5ασ., 2κλ., 4λάθ.), Περπέρογλου 2, Σλούκας , Κόλινς 4 , Σίμονς 2, Λοτζέσκι 8 (1/1δίπ., 2/3τρίπ., 2ριμπ., 1κλ., 1λάθ.), Πρίντεζης 13 (6/9δίπ., 0/1τρίπ., 1/2βολ., 2ριμπ., 2ασ., 2κλ., 1λάθ.), Μάντζαρης 8 (1/2δίπ., 2/6τρίπ., 2ριμπ., 4ασ., 1κλ., 1λάθ.).

Γιαννακόπουλος κατά διαιτησίας

Ο πρόεδρος της ΚΑΕ Παναθηναϊκός, Δημήτρης Γιαννακόπουλος ήταν έξαλλος με τη διαιτησία και μετά το τέλος του ματς δήλωσε:

«Ο αγώνας δεν έπρεπε να ξεκινήσει. Ξεκίνησε εκβιαστικά με ένα δίλημμα που μας έβαλε ο κ.Σχινάς ή να ξεκινήσει ο αγώνας ή να μηδενιστούμε. Η εντολή του ΕΣΑΚΕ είναι σαφής.

»Είκοσι δύο (22) επιτρέπεται να είναι στην αποστολή και σήμερα ήρθαν 29 από τον Ολυμπιακό. Κάποια στιγμή πρέπει να μάθουμε να εναρμονιζόμαστε με τους κανόνες. Ο Παναθηναϊκός έχει κάνει ένσταση και ζητά την επανάληψη του αγώνα. Όσον αφορά τώρα το αγωνιστικό μέρος, σήμερα έγινε μια ξεκάθαρη αλλοίωση αποτελέσματος.

Αυτό που έχω να πω στον κ.Σχινά, στον κ. Κορομηλά και στον κ. Ψαριανό είναι ότι εγώ δεν είμαι ούτε Βαρδινογιάννης ούτε Αλαφούζος για να κάθομαι να δέχομαι να με γ… μέσα στο γήπεδο. Αυτό που έγινε θα το βρουν μπροστά τους!», είπε χαρακτηριστικά.