Ο Παναθηναϊκός νίκησε δύσκολα 89-83 τον ΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ και έκανε το 1-0 στη σειρά της ημιτελικής φάσης των πλέι οφ. Οι Πράσινοι θα υποδεχθούν και πάλι τον ΠΑΟΚ την Πέμπτη, πριν η σειρά μεταφερθεί στην Πυλαία.

Κορυφαίος του Παναθηναϊκού ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης με 32 πόντους και δέκα ρημπάουντ, στην καλύτερη του εμφάνιση εμφάνιση με την «πράσινη» φανέλα. Ωστόσο, η εμπειρία του Αντώνη Φώτση στο κρίσιμο τελευταίο λεπτό, ήταν αυτή που χάρισε τη νίκη στην ομάδα του Φραγκίσκου Αλβέρτη, που πήρε κάτω από τη βάση στα αμυντικά της καθήκοντα.

Καταλυτικός και ο Δημήτρης Διαμαντίδης με 17 πόντους, ο οποίος χρειάστηκε και πάλι να αγωνιστεί για 34 λεπτά! Από τον ΠΑΟΚ ξεχώρισε ο Γιώργος Μπόγρης με 16 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ ο «δικέφαλος του Βορρά» είχε μία πεντάδα με διψήφιο αριθμό πόντων (Πέιν 13, Κούπερ 15, Χαραλαμπίδης 14, Τσαϊρέλης 14, Μπόγρης 16).

Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να αιφνιδιάσει τον Παναθηναϊκό, χάρη στα τρίποντα του πρώτου δεκαλέπτου (4/6), και εκμεταλλευόμενος την «πράσινη» αδιαφορία στην άμυνα πήρε τον έλεγχο του αγώνα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός ευτύχησε να έχει σε εξαιρετική ημέρα τον Μαυροκεφαλίδη, ο οποίος σημείωσε 14 πόντους σε αυτό διάστημα, αλλα δεν είχε τις απαραίτητες βοήθειες, με αποτέλεσμα οι «πράσινοι», να συνεχίσουν να είναι πίσω στο σκορ.

Στην τρίτη περίοδο ο Παναθηναϊκός έδειξε σημάδια αφύπνισης στα πρώτα έξι λεπτά, όταν με επιμέρους σκορ 16-7 προηγήθηκε 61-56, αλλά ο ΠΑΟΚ «απάντησε» με σερί 8-0 και έδειξε ότι δεν παραιτείται εύκολα.

Συγκλονιστική μάχη έγινε στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τον φωτεινό πίνακα να γράφει το 81-81 στο 39′. Σε εκείνο το σημείο, πάντως, μίλησε η εμπειρία του Αντώνη Φώτση και το λανθασμένο φάουλ του εξαιρετικού Ντι Τζέι Κούπερ. Ο Αμερικανός του ΠΑΟΚ υπέπεσε σε φάουλ πάνω στον Έλληνα φόργουορντ, ο οποίος ευστόχησε, αλλά δεν εκμεταλλεύτηκε και τη βολή, γράφοντας το 83-81. Ο Φώτσης ήταν ο πρωταγωνιστής και στην επόμενη επίθεση και μετά από ασίστ του Διαμαντίδη έδωσε αέρα 4 πόντων στα περίπου 40» πριν από τη λήξη. Ακολούθησε νέο σερί του Μαυροκεφαλίδη (4-0) και ο Παναθηναϊκός έφτασε στη νίκη με 89-83.

Τα δεκάλεπτα: 21-31, 45-49, 65-66, 89-83.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Φραγκίσκος Αλβέρτης): Μπράμος, Κάρι, Φώτσης 9 (1), Ούκιτς 7 (1), Λάσμε 6, Μαυροκεφαλίδης 32 (10ρ.), Διαμαντίδης 17 (2), Γκιστ 10 (2), Παππάς, Ματσιούλις 8 (2), Ράιτ.

ΠΑΟΚ (Σούλης Μαρκόπουλος): Πέιν 13, Κούπερ 15 (1), Χαραλαμπίδης 14 (1), Τσόχλας 2, Τσαϊρέλης 14 (2), Δέδας, Μαργαρίτης 3, Καλλές, Μπόγρης 16, Κασελάκης 6 (2).