Ο Παναθηναϊκός προδόθηκε από την επίθεση του, ηττήθηκε από την ΤΣΣΚΑ στη Μόσχα με 74-44 και αποκλείστηκε από το φάιναλ-φορ της Ευρωλίγκα.

Οι Πράσινοι λοιπόν κατέρρευσαν στη Μόσχα. Τα ποσοστά τους στην επίθεση ήταν απογοητευτικά, 15/46 δίποντα και 3/12 τρίποντα! Κι ακόμα, έχασαν τη μάχη των ρημπάουντ (οκτώ περισσότερα η ΤΣΣΚΑ), είχαν μόλις επτά ασιστ και υπέπεσαν σε δώδεκα λάθη. Το κλίμα ήταν στραβό από την πρώτη περίοδο, όταν ο Παναθηναϊκός είχε 3/16 σουτ και σημείωσε μόλις δέκα πόντους (18-10)!

Η ΤΣΣΚΑ πήρε από τη αρχή το προβάδισμα και με την είσοδο του Τεόντοσιτς (επέστρεψε από τον τραυματισμό του) άρχισε να παίρνει και διαφορά στο σκορ (21-10) . Ο Παναθηναϊκός πάντως, κατάφερε να μειώσει σε 21-18, αλλά αυτή ήταν η τελευταία φορά που είχε επαφή με το σκορ. Στο ημίχρονο η ΤΣΣΚΑ είχε αποκτήσει προβάδισμα 14 πόντων (35-21).

Η αστοχία των παικτών του Παναθηναϊκού συνεχίστηκε και στο β’ μέρος με αποτέλεσμα η διαφορά να μεγαλώνει συνεχώς. Μάλιστα λίγο πριν από τη λήξη η ΤΣΣΚΑ προηγήθηκε με διαφορά 32 πόντων (74-42).

Οι 44 πόντοι που πέτυχε ο Παναθηναϊκός είναι η χειρότερη επίδοση του στην Ευρωλίγκα, ενώ είναι η δεύτερη χειρότερη στα πλέι οφ της Ευρωλίγκας, μετά από τους 41 που είχε σημειώσει η Σιένα στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας το 2011 όταν είχε ηττηθεί 89-41 από τον Ολυμπιακό.

Τα δεκάλεπτα: 18-10, 35-21, 54-33, 74-44

ΤΣΣΚΑ: Τεόντοσιτς 7 (2/2δ, 1/2τρ, 3ασ), Μίτσοφ 8, Φρίτζον 9, Τζάκσον 9, Κρστιτς 5, Ουίμς 5 (5 ασ), Βορόντσεβιτς 3, Καούν 18 (7/9, 4/4β, 9ρ, 2 κοψ), Κριάπα 10 (3/6δ, 1/2τρ, 1/2β, 6ρ, 5ασ, 3 κοψίματα), Χάινς.

Παναθηναϊκός: Μπράμος 5, Κάρι 2, Μπατίστ, Φώτσης 3, Ούκιτς 2, Μαυροκεφαλίδης 8(3/7δ, 2/2β, 6ρ), Διαμαντίδης, Γκιστ 11 (4/9δ,1/2τρ), Γιάνκοβιτς, Μασιούλις 2, Ράιτ 3.