Για ένα ημίχρονο ο Άρης αμφισβητούσε όσους υποστήριζαν πως ο κυπελλούχος Ελλάδας κρίθηκε στις 23/12 στο ΟΑΚΑ, με τη νίκη-πρόκριση του Παναθηναϊκού επί του Ολυμπιακού και ότι ο τελικός στο Ηράκλειο Κρήτης την Κυριακή, ήταν απλά μια διαδικασία τυπική.

Επιστρέφοντας όμως ο Παναθηναϊκός από τα αποδυτήρια του κλειστού γηπέδου στα «Δύο Αοράκια» για το δεύτερο 20λεπτο, επιβεβαίωσε τα προγνωστικά με τον πιο πειστικό τρόπο (90-53) και κατέκτησε όπως αναμενόταν το 15ο κύπελλο (και 55ο συνολικά) στην Ιστορία του. Εμφανίζοντας στο παρκέ το σήμα κατατεθέν της, την σκληρή και επιθετική άμυνα, η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη δεν επέτρεψε στον Άρη να συνεχίσει τον αγώνα στο ρυθμό που την εξυπηρετούσε και με «βομβαρδισμό» τρίποντων (από Κέρι και Φώτση) έτρεξε σερί 15-0 που μετέτρεψε το 40-40 του ημιχρόνου σε 55-40.

Τα «πιτσιρίκια» του Μίλαν Μίνιτς, τα οποία για ένα εξαιρετικό 20λεπτο έζησαν το όνειρο απέναντι σε μια ποιοτικότερο και πιο έμπειρη ομάδα, κατέρρευσαν μετά το καταιγιστικό ξεκίνημα των Πράσινων στις αρχές της τρίτης περιόδου και… έπιασαν δουλειά οι στατιστικολόγοι και οι ιστορικοί. Με επιμέρους σκορ 47-9 ο Παναθηναϊκός στο 38ο λεπτό (87-49) φλερτάρισε με το ρεκόρ διαφοράς πόντων στην ιστορία των 38 (προηγούμενων) τελικών του θεσμού, το οποίο όμως παρέμεινε στον εφετινό φιναλίστ.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης με 110-70 επί του Πανελληνίου στις 15 Απριλίου 1987 έχει καταγράψει τη μεγαλύτερη νίκη στους τελικούς κυπέλλου, ενώ οι Πράσινοι με το τελικό 90-53 (+37π) έκαναν την τρίτη επίδοση, καθώς η δεύτερη είναι δική τους από τις 25 Μαρτίου 2007, με το 87-48 επί του Ρεθύμνου. Συνολικά το σκορ στο δεύτερο μέρος στον 39ο τελικό για τον Παναθηναϊκό (που αγωνίστηκε χωρίς τον τραυματία Τζέιμς Γκιστ) ήταν 50-13 και εδώ αποτυπώνονται τα πάντα για τον αγώνα των δύο ομάδων.

Στο πρώτο μέρος το ματς ήταν πιο ενδιαφέρον. Ο Άρης εκμεταλλεύτηκε το μουδιασμένο παιχνίδι των παικτών του Πεδουλάκη και την απουσία του Γκιστ στην άμυνα, παίζοντας γρήγορο μπάσκετ. Το υψηλό τέμπο έδωσε «αέρα» στα πιτσιρίκια του Μίνιτς, που θα έχουν θυμούνται αυτό το εκπληκτικό 20λεπτο. Σίγουρα δεν θα τους αρκεί, όμως η διαφορά ποιότητας με τον Παναθηναϊκό είναι τεράστια και φάνηκε στη συνέχεια…

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 40-40, 75-47, 90-53

Παναθηναϊκός:(15/18β., 18/27δ., 13/25τρ., 37ριμπ., 25ασ., 5κλ., 2τ., 16λ.): Χαραλαμπόπουλος, Μπράμος 8 (2), Κάρι 17 (4), Μπατίστ 4, Φώτσης 11 (3), Ούκιτς 6, Λάσμε 7, Μαυροκεφαλίδης 4, Διαμαντίδης 7 (1), Παππάς 7 (1), Γιάνκοβιτς 6, Ματσιούλις 13 (3).

Αρης: (8/15β., 15/34δ., 5/25τρ., 23ριμπ., 14ασ., 4κλ., 4τ., 14λ.): Μποχωρίδης 12 (2), Χαντ, Πελεκάνος 9 (1), Γκίκας 1, Τσακαλέρης 7, Ασημακόπουλος, Χαρίσης, Λαρεντζάκης, Βεζένκοφ 9 (1), Μούρτο; 5, Αθηναίου 10 (1).