Με τον Δημήτρη Διαμαντίδη σε ρόλο Αϊ-Βασίλη να μοιράζει δώρα (11 ασίστ) στους συμπαίκτες του, τον Τζέιμς Γκίστ σε ένα ακόμα μεγάλο παιχνίδι και τον Ρόκο Ούκιτς να επιστρέφει δριμύτερος ο Παναθηναϊκός μπήκε με το δεξί στη νέα χρονιά και στο τοπ-16 της Ευρωλίγκας με μεγάλη νίκη (73-57) επί της Αρμάνι Μιλάνο στο ΟΑΚΑ.

Ετσι έβαλε με το καλημέρα τις προϋποθέσεις για πρόκριση στα προημιτελικά ενώ η ψυχολογία του, ιδιαίτερα μετά τη νίκη-πρόκριση επί του Ολυμπιακού στον τελικό του κυπέλλου, συνεχίζει να βρίσκεται στα ύψη και αυτό φαίνεται στο γήπεδο.

Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη (εξαιρετικό διάβασμα του παιχνιδιού από τον τεχνικό του Παναθηναϊκού) στο μεγαλύτερο μέρος του δευτέρου ημιχρόνου συνδύασε σκορ και θέαμα γνωρίζοντας την αποθέωση από τους 15.000 φίλους του. Οι «πράσινοι» έβγαζαν εκπληκτική ενέργεια και για πρώτη φορά εφέτος δεν είχαν προβλήματα απουσιών δείχνοντας πως είναι ικανοί για μεγάλα πράγματα στον «όμιλο του θανάτου».

Με όπλο την άμυνα

Το μεγάλο όπλο του Παναθηναϊκού το βράδυ της Πέμπτης ήταν η άμυνα με την οποία περιόρισε τους Ιταλούς και την ίδια ώρα περνώντας τη μπάλα στο «ζωγραφιστό», στην επίθεση, έκανε θραύση.

Είναι χαρακτηριστικό ότι από το πρώτο ημίχρονο (38-31 για τους «πράσινους») ο Παναθηναϊκός είχε 19 ριμπάουντ (14-5) έναντι μόλις 7 (7-0) των Ιταλών και αυτό φυσικά έκανε τη διαφορά. Τελική διαφορά στα ριμπάουντ, 39 έναντι 22!

O Παναθηναϊκός προηγήθηκε 25-16 στο 13’ με εξαιρετικά ποσοστά (6/8 δίποντα και 4/5 τρίποντα) και τον Διαμαντίδη να κάνει απανωτά δώρα στους συμπαίκτες του (επτά ασίστ σε αυτό το διάστημα).

Οι Ιταλοί έδιναν πολύ χώρο στον αρχηγό των πρωταθλητών με αποτέλεσμα ο Διαμαντίδης να κάνει ό,τι θέλει -οργανωτικά-, και να αξιοποιήσει στο έπακρο τους συμπαίκτες του, μοιράζοντας 11 ασίστ (οι 8 στο πρώτο ημίχρονο).

Αν μάλιστα είχε βρει πιο εύκολους πόντους είτε στην περιφέρεια, είτε κάτω από το καλάθι θα είχε «καθαρίσει» ακόμα πιο γρήγορα τη νίκη.

Στο πρώτο ημίχρονο οι Λάσμε και Γκίστ, μαζί με τον Ούκιτς (εξαιρετικό παιχνίδι) κρατούσαν επιθετικά τον Παναθηναϊκό (από 7 πόντους έκαστος) ενώ όταν χρειάστηκε βγήκε και ο Μαυροκεφαλίδης (6π.).

«Ζεστάθηκε» και ο Κάρι

Αντίθετα, στο δεύτερο ημίχρονο πήρε λύσεις και από τον Κάρι που «ζεστάθηκε» (στο τρίτο δεκάλεπτο) την ίδια ώρα που οι Ιταλοί είχαν εγκλωβιστεί στην εξαιρετική άμυνα του Παναθηναϊκού και μόνο ο Τζεντίλε έβρισκε κάποιες λύσεις από την περιφέρεια.

Φυσιολογικά λοιπόν οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν ακόμα και με 52-37, για να κλείσουν την τρίτη περίοδο τελικά στο +12 (52-40).

Οι Ιταλοί οδηγούνταν σε βιαστικά σουτ αμέσως μετά από τρίπλα (εκεί τους οδηγούσε η άμυνα του Παναθηναϊκού) την ίδια ώρα που ο Ούκιτς έκανε άνω κάτω την άμυνα τους, ενώ ο Γκίστ για ένα ακόμα κρίσιμο παιχνίδι ήταν ο παίκτης-κλειδί για τον Παναθηναϊκό αυτή τη φορά και στην επίθεση!

Η διαφορά έφτασε ακόμα και στους 20 πόντους (62-42 στο 33΄) σε μια βραδιά όνειρο για τους νταμπλούχους Ελλάδος.

Παναθηναϊκός: (15/27διπ., 10/21τρ., 13/22β., 28-11ριμπ., 18 ασιστ, 6 κλεψ., 4 κοψ., 19 λαθ.): Μπράμος 6(2), Κάρι 10 (2/4δ., 2/2τρ.,3-0ριμπ.), Μπατίστ 1, Φώτσης 10 (2/2διπ., 2/2τρ., 4-0ρ.), Ούκιτς 11 (2/4διπ., 2/5τρ.), Λάσμε 7 (10-3 ριμπ.), Μαυροκεφαλίδης 6, Διαμαντίδης 5 (11 ασιστ, 3-1ριμπ.), Γκίστ 12 (4/5διπ., 1/1τρ.,1/4β., 2-3ριμπ.), Παππάς, Γιάνκοβιτς, Μασιούλις 5(1).

Αρμάνι Μιλάνο: (15/33διπ., 5/19τρ.,12/22βολ., 16-6ριμπ., 7 ασιστ, 4 κλεψ., 2 κοψ., 12 λαθ.): Τζεντίλε 14(2), Γκίγκλι, Μέλλι 5(1), Χάκετ 3(1), Κανγκούρ, Λάνγκφορντ 11, Σάμουελς, Ουάλας 2, Λαβάλ 7, Μός 6, Τζέρελς 9(1).