Ο Ολυμπιακός του Μίτσελ (φωτογραφία) με τη νίκη επί του Αστέρα (2-0) κατέρριψε το στοιχειωμένο ρεκόρ καλύτερης εκκίνησης στο πρωτάθλημα φτάνοντας τις 13 νίκες ενώ έχει μία ισοπαλία. Παράλληλα ξέφυγε στη βαθμολογία από τον ΠΑΟΚ με 8 βαθμούς.

Το προηγούμενο ρεκόρ το είχε η ομάδα του Μπούκοβι την περίοδο 1966-1967: 12 νίκες, μία ισοπαλία. Παράλληλα, η ομάδα του Μίτσελ κυνηγάει τη φετινή σεζόν να σπάσει το ρεκόρ της καλύτερης επίθεσης που έχει η ομάδα του Γουλανδρή (1973-1974) με 102 γκολ σε 34 αγωνιστικές. Ο Ολυμπιακός έφτασε τα 43 γκολ την 14η αγωνιστική και απομένουν 20 αγωνιστικές μέχρι τη λήξη του πρωταθλήματος. Εχει δηλαδή 3,07 γκολ κατά μέσον όρο σε κάθε παιχνίδι. Ακόμη, κυνηγάει να καταρρίψει το ρεκόρ καλύτερης άμυνας (έχει δεχτεί 13 γκολ) που έχει η πειραϊκή ομάδα την περίοδο 1972-1973.