Την ήττα γνώρισαν οι Ελληνες που αγωνίζονται στο ΝΒΑ, στις αναμετρήσεις που έγιναν τα ξημερώματα. Το Μέμφις ηττήθηκε 111-99 από τους Μάβερικς στο Ντάλας, με τον Κώστα Κουφό να έχει 7 πόντους (3/9 δίποντα, 1/2 βολές) και 8 ριμπάουντ σε περίπου 17,5 λεπτά συμμετοχής, ενώ ο Νικ Καλάθης είχε 2 πόντους (1/1 δίποντο) και 1 ριμπάουντ σε περίπου 6 λεπτά. Ο Μάικ Κόνλεϊ με 24 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των Γκρίζλις, οι οποίοι ωστόσο υπέκυψαν στον επιθετικό πλουραλισμό του Ντάλας, που είχε έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, με καλύτερο τον Ντιρκ Νοβίτσκι (24).

Στο μεταξύ, οι Μπακς ηττήθηκαν 97-90 από το Τορόντο στο Μιλγουόκι, με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να αγωνίζεται για περίπου 17 λεπτά με απολογισμό 2 πόντους (1/2 δίποντα, 0/2 βολές), 2 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο. Πρώτος σκόρερ για τους γηπεδούχους ήταν ο Όου Τζέι Μέιο με 16 πόντους, ενώ καλύτερος των Ράπτορς ήταν ο Ρούντι Γκέι με 18 πόντους και 15 ριμπάουντ.

Από εκεί και πέρα, το «3 στα 3» πανηγύρισε η Ιντιάνα. Οι Πέισερς επιβλήθηκαν 89-74 του Κλίβελαντ, έχοντας κορυφαίους τους Λανς Στέφενσον (22 πόντοι) και Πολ Τζορτζ (21 και 13 ριμπάουντ). Την τρίτη νίκη της σε ισάριθμους αγώνες πέτυχε η Φιλαδέλφεια, επικρατώντας του Σικάγο με 107-104. Πρώτος σκόρερ των Σίξερς ήταν ο Μάικλ Κάρτερ-Γουίλιαμς με 26 πόντους (και 10 ασίστ), ενώ ο καλύτερος των Μπουλς ήταν ο Κάρλος Μπούζερ με 22 πόντους. Τέλος, το Χιούστον πέτυχε το «3 στα 3», επικρατώντας της Γιούτα με 104-93. Κορυφαίος των Ρόκετς ήταν ο Τσάντλερ Πάρσονς, ο οποίος πλησίασε το τριπλ νταμπλ φίγκιουρ, καθώς τελείωσε τον αγώνα με 24 πόντους, 12 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

Σε αγώνες που έγιναν τα ξημερώματα για το πρωτάθλημα μπάσκετ του ΝΒΑ, σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:

Ιντιάνα-Κλίβελαντ 89-74

Φιλαδέλφεια-Σικάγο 107-104

Νέα Ορλεάνη-Σάρλοτ 105-84

Ντάλας-Μέμφις 111-99

Μιλγουόκι-Τορόντο 90-97

Χιούστον-Γιούτα 104-93

Πόρτλαντ-Σαν Αντόνιο 115-105

Γκόλντεν Στέιτ-Σακραμέντο 98-87