Ο Ατρόμητος έδειξε ανέτοιμος και άπειρος στο πρώτο παιχνίδι με την Αλκμααρ για τα πλέι οφ του Γιουρόπα Λιγκ στο γήπεδο του Περιστερίου και μοιραία έχασε με σκορ 3-1.

Ετσι, οι φιλοξενούμενοι έκαναν άλμα πρόκρισης στους ομίλους της διοργάνωσης και η ρεβάνς την ερχόμενη Πέμπτη φαίνεται ότι θα είναι εύκολη υπόθεση για τους Ολλανδούς.

Η ομάδα του Γιώργου Παράσχου έδειξε αδυναμίες στην άμυνα και δεν είχε καλά τελειώματα στις φάσεις.

Στο α’ ημίχρονο ο Ατρόμητος είχε τον έλεγχο του αγώνα πίεσε τους Ολλανδούς όμως δεν ήταν αποτελεσματικός στην τελική προσπάθεια. Εγινε αισθητή η απουσία στο χώρο του κέντρου του ανέτοιμου Ιγκλέσιας. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν με τους Πίτου Γκαρσία, Ούμπιντες, Καραγκούνη, Δημούτσο να μεταφέρουν το παιχνίδι στην εστία του Εστέμπαν.

Οι Ολλανδοί κράτησαν τους χώρους τους και αγωνίστηκαν με το σύστημα 4-3-3. Δεν φάνηκαν επικίνδυνοι στο πρώτο 45λεπτο. Ο Ατρόμητος απείλησε με κοντινό σουτ του Νάστου (μπλόκαρε ο Εστέμπαν στο 8΄),με δυνατό σουτ του Ούμπιντες (δεν βρήκε στόχο στο 23΄) και με ψηλοκρεμαστό σουτ του Παπαδόπουλου (απέκρουσε ο γκολκίπερ της Αλκμααρ με υπερένταση σε κόρνερ στο 27’).

Στο β΄ ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοση τους και έδειξαν αποφασιστικότητα στο παιχνίδι τους. Είχαν καλή κυκλοφορία της μπάλας και κατόρθωσαν να αιφνιδιάσουν την ομάδα του Γιώργου Παράσχου. Ο αριστερός μεσοεπιθετικός Γιόχαν Γκούντμουνσον με διαγώνιο σουτ νίκησε τον Σηφάκη στο 51΄(0-1). Η ψυχρολουσία για τους γηπεδούχους ήρθε στο 74΄,όταν ο Αρον Γιόχανσον έκανε προσποίηση στον Φυτανίδη και με σουτ έκανε το 0-2.

Οι φίλοι του Ατρομήτου μετά από δύο λεπτά πανηγύρισαν το γκολ με πέναλτι του Δημήτρη Παπαδόπουλου. Ο φορ της ομάδας του Περιστερίου ανατράπηκε από τον Εστέμπαν και ο ισπανός διαιτητής Μπορμπαλάν έδειξε την άσπρη βούλα και κίτρινη κάρτα στον γκολκίπερ της Αλκμααρ. Ο 32χρονος επιθετικός σημάδεψε σωστά από το σημείο του πέναλτι και ο Ατρόμητος μείωσε το σκορ (1-2) στο 76΄.

Ο Γιώργος Παράσχος με την είσοδο του Ναπολεόνι θέλησε να δώσει επιθετικό πνεύμα στην ομάδα του (ακολούθησε το σύστημα 4-4-2). Ο Ατρόμητος είχε καλύτερα πατήματα στην επίθεση, έχασε καλή ευκαιρία με τον Μπρίτο (82΄), όμως φάνηκε ευάλωτος στην άμυνα. Οι γηπεδούχοι βγήκαν μπροστά με στόχο να πετύχουν την ισοφάριση και βρήκε την ευκαιρία σε αντεπίθεση ο ταχύτατος Γιόχαν Γκούντμουσον να στείλει για τη τρίτη φορά τη μπάλα στα δίχτυα του Σηφάκη στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων (93΄).

Το παιχνίδι διαιτήτευσε ο Ισπανός Νταβίντ Φερνάντεθ Μπορμαλάν, που κιτρίνισε τους: Φυτανίδη, Γιαννούλη, Φιερχέφερ, Εστέμπαν, Οφερτουμ.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ: Σηφάκης, Νάστος, Φυτανίδης, Λαζαρίδης, Γιαννούλης, Μπάλλας(83΄ Καραμάνος), Δημούτσος(70’ Μπρίτο), Καραγκούνης(61΄Ναπολεόνι), Πίτου Γκαρσία, Ούμπιντες, Παπαδόπουλος.

ΑΛΚΜΑΑΡ: Εστέμπαν, Ματίας Γιόχανσον, Βάουτενς, Χουβελέου, Φιερχέφερ, Χένρικσεν, Ελμ(71΄Οφερτουμ), Γκουντέλι, Μπέερενς(86΄Μάρτενς), Γκούντμουνσον, Αρον Γιόχανσον(92΄ Μπερχάουζ).

Στο γήπεδο του Περιστερίου βρέθηκαν ο ομοσπονδιακός τεχνικός Φερνάντος Σάντος και ο Μίτσελ. Ο προπονητής του Ολυμπιακού τσεκάρισε την ομάδα του Περιστερίου την οποία υποδέχονται οι Ερυθρόλευκοι την ερχόμενη Κυριακή στο Γ. Καραϊσκάκης. Ο προπονητής του Ολυμπιακού με αφορμή την επίσκεψη του Βαγγέλη Μαρινάκη στις εγκαταστάσεις του Ρέντη υποστήριξε ότι υπάρχει εμπιστοσύνη του προέδρου προς το πρόσωπο του: «Από την πρώτη μέρα δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα».

Ο Μίτσελ αναφερόμενος στο ματς με τον Ατρόμητο επεσήμανε: «Είναι ο επόμενος αντίπαλος μας, με ενδιαφέρει το ματς, επιπλέον θα δω ένα ευρωπαϊκό παιχνίδι. Μας είχε νικήσει πέρυσι στο Καραϊσκάκη και αυτό δείχνει πολλά καλά πράγματα για τον Ατρόμητο».

Οσο για την παρουσία του Ολυμπιακού στο Τσάμπιονς Λιγκ , ο 50χρονς τεχνικός τόνισε: «Πρέπει να νικήσουμε τα εναπομείναντα παιχνίδια ως την έναρξη του Τσάμπιονς Λιγκ και μετά θα σκεφτούμε για την Ευρώπη».

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

Ολα τα αποτελέσματα στους πρώτους αγώνες για τα πλέι οφ του Γιουρόπα Λιγκ ειναι:

Ατρόμητος (Ελλάδα) - Αλκμάαρ (Ολλανδία) 1-3
Ντιναμό Τιφλίδας (Γεωργία) - Τότεναμ (Αγγλία) 0-5
Ακτόμπε (Καζακστάν) - Ντιναμό Κιέβου (Ουκρανία) 2-3
Κούμπαν Κράσνονταρ (Ρωσία) - Φέγενορντ (Ολλανδία) 1-0
FK Καραμπάχ (Αζερμπαϊτζάν) - Αϊντραχτ (Γερμανία) 0-2
Γιάμπλονετς (Τσεχία) - Μπέτις (Ισπανία) 1-2
FC Μινσκ (Λευκορωσία) - Σταντάρ Λιέγης (Βέλγιο) 0-2
Μακάμπι Χάιφα (Ισραήλ) - FC Άστρα (Ρουμανία) 2-0