Η ΑΕΚ έπιασε καλό ρυθμό στο β΄ ημίχρονο έχοντας πρωταγωνιστή τον κροάτη επιθετικό Ιβάν Μπρέσεβιτς ο οποίος σημείωσε δύο γκολ στο φιλικό παιχνίδι της Κυριακής επί του Ρήγα Φεραίου στο Βελεστίνο:3-1.

Ο τεχνικός της ΑΕΚ Τραϊανός Δέλλας που βρίσκεται στο μοντάρισμα της ενδεκάδας πραγματοποίησε αρκετές αλλαγές για να διαπιστώσει την αγωνιστική κατάσταση των παικτών του. Στο πρώτο ημίχρονο ο Δικέφαλος ακολούθησε το σύστημα 4-4-2.

Παρουσιάστηκαν αδυναμίες σε όλες τις γραμμές και το δίδυμο στην επίθεση Παυλής-Θαναηλάκης δεν είχαν αρμονική συνεργασία. Στο β΄ 45λεπτο άλλαξε η αγωνιστική εικόνα της ΑΕΚ. Ο Δέλλας ακολούθησε το σύστημα 4-2-3-1 και υπήρξε βελτίωση σε όλες τις γραμμές.

Ο Παληαρούτας σημείωσε το 1-0 στο 45΄. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν το σκορ με τον Χατζή(59΄). Ο κροτάτης φορ Ιβάν Μπρέσεβιτς βρήκε δύο φορές τα δίχτυα. Στο 67΄ύστερα από πάσα του Πεταυράκη και στο 72΄αφού προηγήθηκε φάουλ του Δημγκιόκα.

Η σύνθεση της ΑΕΚ: Καραγκιολίδης (35’ Βούρας, 73’ Ντούνης), Ντούμπερετ (46’ Σταθάκης, 80’ Τσούπρος), Τζανετόπουλος (46’ Κέζος), Τσουκαλάς (46’ Αργυρίου), Γεωργέας (46’ Τσουμάγκας, 80’ Τζάθας), Ζιβάνοβιτς (46’ Κορδέρο), Ρόβας (46’ Ανάκογλου), Κάτσικας (46’ Πεταυράκης), Παληαρούτας (46’ Καζβιρόπουλος), Παυλής (46’ Δημγκιόκας, 80’ Μούργκα), Θαναηλάκης (46’ Μπρέσεβιτς, 80’ Τσεβάς).