Στον μαραθωνιο ένας πονηρός Αμερικανός παθαίνει κράμπα. Ενα αυτοκίνητο τον πλησιάζει, ανοίγει η πόρτα και ο δρομέας εισβάλλει μέσα. Λίγα χιλιόμετρα παρακάτω ξαναμπαίνει στον αγώνα επικεφαλής. Στο στάδιο τον αποθεώνουν, είναι ο πρώτος μέχρι που γίνεται γνωστό το συμβάν και ακυρώνεται. Κάποιος άλλος Αμερικανός, ο Τόμας Χικς για να πάρει δύναμη τραβάει γουλιές κονιάκ και ρουφάει ωμά αυγά ενώ τρέχει. Κάποιοι καταθέτουν ότι τον είδαν να κάνει ενέσεις στρυχνίνης για να μπορέσει να κρατηθεί όρθιος. Το καταφέρνει και παίρνει το χρυσό μετάλλιο, ντοπαρισμένος με στρυχνίνη ή όχι είναι ο νικητής!

Με ξύλινο πόδι!
Με ξύλινο πόδι ο αμερικανός γυμναστής Τζορτζ Αϊζερ, κι όμως ανέβηκε τέσσερις φορές στο βάθρο! Κέρδισε 2 χρυσά, ένα ασημένιο και ένα χάλκινο μετάλλιο. Ο αθλητής είχε ακρωτηριαστεί από τρένο όταν μικρός έπαιζε στις ράγες.

Η ντόπα του
Το κρασί ήταν κάτι σαν ντοπάρισμα για τον ούγγρο άλτη Λάγιος Γκένσι. Θεωρούνταν ένα από τα φαβορί για το χρυσό στο άλμα εις ύψος, αλλά οι υπεύθυνοι της αποστολής τού έκρυψαν τα μπουκάλια με το κρασί την παραμονή του αγώνα. Ο Γκένσι μετά βίας κατέκτησε την 4η θέση με 1.74. Την επομένη, πίνοντας δυο ποτηράκια και κάνοντας επίδειξη, πέρασε το 1.80 με εξαιρετική άνεση - ήταν όμως αργά!