Η νεανική και ελλιπής (Παπαδόπουλος, Λούκας, Πελεκάνος, Βασιλόπουλος) oμάδα του Ντούσαν Ιβκοβιτς είχε να ξεπεράσει κουραστική επιστροφή, πλημμελή προετοιμασία με μόλις μία προπόνηση και τον απειλητικό ΠΑΟΚ που μπήκε πολύ δυνατά (11′: 24-14).

Η πίεση των φιλοξενουμένων επέβαλε λάθη στον Δικέφαλο του Βορρά.

Την καταμέτρηση ανέλαβε ο Σούλης Μαρκόπουλος: «Το ματς το χάσαμε στο πρώτο ημίχρονο, όταν τρεις φορές προσπαθήσαμε να καρφώσουμε και αποτύχαμε, δώσαμε τρεις φορές την μπάλα στους αντιπάλους με αποτέλεσμα λέι απ, ενώ χάσαμε και εννέα βολές. Ολα αυτά είναι πάνω από 15 πόντους. Πάντως, η άμυνα του Ολυμπιακού μάς έβγαλε έξω από τον ρυθμό μας».

Οι Ερυθρόλευκοι προσπέρασαν στο 14’10» (25-27), δημιούργησαν διαφορά 17 πόντων (25′: 32-49) με πρωταγωνιστές τους Σπανούλη και Χάινς και πήραν την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα με παθητικό μόλις 30 πόντων από το 10ο λεπτό έως τη λήξη. Στην πρώτη περίοδο ο ΠΑΟΚ σκόραρε 22 πόντους.

«Υπολογίζοντας τις συνθήκες είμαι ευχαριστημένος, αν και μπήκαμε χαλαρά. Με τόσους νεαρούς και καινούργιους παίκτες χρειαζόμαστε πίστωση χρόνου», δήλωσε ο Ντούσαν Ιβκοβιτς.

Καταλήγοντας αναφέρθηκε στον Καϊλίν Λούκας: «Επρεπε να δηλώσω τραυματία παίκτη στην αρχή της σεζόν; Ο Λούκας σήμερα (χθες) προπονήθηκε με την ομάδα. Μάλλον θα είναι έτοιμος για το ματς της Πέμπτης».

Το ματς μετέδωσε και το νέο διαδικτυακό κανάλι paokwebtv. Στο ημίχρονο είχε 1.424 θεατές και σταθερά σε όλο τον αγώνα 1.300 άτομα παρακολουθούσαν το ματς από το Διαδίκτυο.

ΠΑΟΚ (16/45 δ., 3/15 τρ., 11/20 τρ., 25-17 ριμ., 3 κλ., 14 λ., 7 ασ.): Γκίντενς 7 (1), Στίγκερς 11 (1), Αράπης, Γκορί 11, Ντικούδης 11, Καλαμπόκης 7, Αντριουσκεβίτσιους, Ράιτ 5 (1), Γιαννακίδης, Καλλές.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (21/38 δ., 4/17 τρ., 11/17 β., 26-8 ριμ., 10 κλ., 13 λ., 10 ασ.): Χάινς 16, Αντιτς 2, Σπανούλης 18(2), Κέσελ 2, Γκετσεβίτσιους 3, Γλυνιαδάκης 6, Πρίντεζης 8, Παπανικολάου 3 (1), Μάντζαρης 7 (1), Σλούκας, Κατσίβελης.

n Το ταξίδι στη φετινή Ευρωλίγκα άρχισε για τον Παναθηναϊκό με εντός έδρας παιχνίδι. Σήμερα ο πρωταθλητής Ευρώπης θα κάνει το πρώτο στην κυριολεξία ταξίδι του για τη διοργάνωση με προορισμό το Ζάγκρεμπ, όπου αύριο θα αντιμετωπίσει την ΚΚ σε έναν ιδιαίτερο αγώνα για το προπονητικό τιμ των Πρασίνων. Ο Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς θα βρεθεί αντίπαλος με τον αδελφικό φίλο του Βλαντίμιρ Αντροϊτς, ενώ ο Δημήτρης Ιτούδης κόντρα στην ομάδα απ’ όπου ξεκίνησε ως φοιτητής στο Ζάγκρεμπ την προπονητική καριέρα του.