Τη δεύτερη ήττα του γνώρισε στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ ο Παναθηναϊκός.

Οι «πράσινοι» ηττήθηκαν  στο Ολυμπιακό Στάδιο με σκορ 2-0 από την Κοπεγχάγη και πλέον δυσκολεύει πολύ η πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. Τώρα, ο ΠΑΟ δεν έχει κανέναν βαθμό, ενώ στον όμιλο προηγείται η εκπληκτική Κοπεγχάγη! Οι Δανοί προηγούνται με έξι βαθμούς,  ενώ η Μπαρτσελόνα έχει 4 μετά την ισοπαλία (1-1) εκτός έδρας με τη Ρούμπιν Καζάν.

Η εικόνα του Παναθηναϊκού δεν ήταν καθόλου καλή. Ο κόσμος στήριξε την ομάδα, αλλά τι είδε; Απολύτως τίποτα! Καμμιά φάση δεν έβγαλαν οι γηπεδούχοι στο παιχνίδι και ηττήθηκαν δίκαια από μια ομάδα  διψασμένη για την επιτυχία. Και βέβαια, δεν αποτελεί δικαιολογία το γεγονός ότι ο ΠΑΟ έπαιζε με παίκτη λιγότερο στο δεύτερο ημίχρονο (αποβολή Ζιλμπέρτο Σίλβα), γιατί πολλά είχαν κριθεί στο πρώτο 45λεπτο.

Στο 28' ο Εντόι έφυγε πίσω από την πλάτη της άμυνας του Παναθηναϊκού, ο Τζόρβας έκανε άστοχη έξοδο και ο άλλοτε κυνηγός του Παναθηναϊκού σημείωσε το 0-1.Στο 33' ο Γκρόνγκιερ δεν έδωσε σωστά την πάσα στον Εντόι και χάθηκε το γκολ, αλλά στο 37 ' ήρθε το 0-2 με φάουλ του Βίνγκααρντ!

Τότε, άρχισαν και κάποιες αποδοκιμασίες από τους φίλους του «τριφυλλιού».

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με τις χειρότερες προϋποθέσεις για την ομάδα του Νιόπλια. Γιατί στο 48' ο Ζιλμπέρτο χρησιμοποίησε το χέρι του, είδε τη δεύτερη κάρτα και αποβλήθηκε. Εκεί κρίθηκαν όλα και οι περίπου 50.000 φίλοι του ΠΑΟ συνειδητοποίησαν πως το παιχνίδι δεν «γύριζε» με τίποτα...

Μάλιστα, η Κοπεγχάγη είχε και δοκάρι στο 70' με δυνατό σουτ του Νόργκααρντ από κοντά!

Διαιτήτευσε ο Κόλουμ (Σκωτία).

Κίτρινες: Καραγκούνης, Εντόι, Κλαούντεμιρ.

Κόκκινη: Ζιλμπέρτο Σίλβα (48').

Παναθηναϊκός: Τζόρβας, Μαρίνος, Βύντρα, Ζιλμπέρτο Σίλβα, Σαριέγκι, Κατσουράνης (46' Καραγκούνης), Λέτο, Νίνης (60' Πλεσίς), Σισέ, Λουίς Γκαρσία(46' Σπυρόπουλος), Σιμάο.
Κοπεγχάγη: Βίλαντ, Ποσπέκ, Κλαούντεμιρ (79' Ντιλέινι), Αντονσον, Κβιστ, Βεντ, Γκρόνγκιερ, Μπολόνιος(60' Νόργκααρντ), Βίνγκααρντ, Εντόι (77' Σαντίν), Γιόρκενσεν.

Τα αποτελέσματα στους υπόλοιπους αγώνες του Τσάμπιονς Λιγκ:

Σάλκε- Μπενφίκα 2-0, Ιντερ -Βέρντερ Βρέμης 4-0, Τότεναμ -Τβέντε 4-1, Χάποελ -Λυόν 1-3, Βαλένθια -Μάντσεστερ  Γιουνάιτεντ 0-1, Ρέιντζερς -Μπούρσασπορ 1-0, Ρούμπιν Καζάν-Μπαρτσελόνα 1-1.