Η Εθνική μπάσκετ έχασε από τη Ρωσία (73- 69 για την ομάδα του Μπλατ) και το φινάλε της φάσης των ομίλων τη φέρνει στην τρίτη θέση.

Ετσι, αντίπαλος της Εθνικής μας το βράδι του Σαββάτου, θα είναι η ομάδα της Ισπανίας. Κι αυτό γιατί οι Γάλλοι κατρακύλησαν στον όμιλό τους μετά την ήττα από τη Nέα Ζηλανδία, με αποτέλεσμα η Ισπανία να πάρει τη δεύτερη θέση, πίσω από τη Λιθουανία.

Για την Εθνική Ελλάδας, ήταν μια ήττα «επιλογής», καθόσον όπως φάνηκε παίκτες και προπονητής προτίμησαν το δρόμο με τα λιγότερα εμπόδια! Ετσι, στη φάση των «8», αν η ομάδα μας περάσει από τις «16» και την Ισπανία, δεν θα συναντήσει τις ΗΠΑ!

Οι Ρώσοι του Μπλατ ήταν καλύτεροι και έδειξαν πως ήθελαν τη νίκη. Προηγήθηκαν με σκορ 16-4 και το δεκάλεπτο έληξε 20-10.Στη συνέχεια ο Καζλάουσκας έριξε στη μάχη τον Καϊμακόγλου και ο διεθνής έδειξε μαχητικό πνεύμα και διάθεση που έλειπε από αρκετούς. Ετσι, το ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με σκορ 30-30.

Το τρίτο δεκάλεπτο, ωστόσο, ήταν καταστροφικό για την Εθνική. Ναι μεν περάσαμε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ (37-36), αλλά ακολούθως ήρθε το …ναυάγιο!Οι Ρώσοι έκαναν ένα 12-0, έφτασαν το σκορ στο 48-37 , ενώ στο 30′ το σκορ είχε φτάσει στα επίπεδα του 59-43! Η διαφορά πήγε και στους 20 πόντους, προτού μειώσουν οι Ελληνες διεθνείς προς το τέλος του αγώνα. Το 73-69 για τους Ρώσους είναι ήττα για την Εθνική μας, όχι συντριβή. Η εικόνα, ωστόσο, δεν άρεσε σε κανέναν!

Τα δεκάλεπτα: 10-20, 30-30, 43-59, 69-73.

Ελλάδα (Καζλάουσκας): Μπουρούσης 5 (1), Ζήσης 11, Σπανούλης 8(2), Καλάθης 3, Πρίντεζης 4, Περπέρογλου 4, Τσαρταρής 3, Διαμαντίδης 8(2), Καϊμακόγλου 7(1), Σχορτσιανίτης 16.

Ρωσία(Μπλατ): Βορόντσεβιτς 10(2), Κολέσνοκοφ, Μπίκοφ 4, Φριντζόν 8(2), Καούν 8, Ζουκανένκο 6, Πονγκράσοφ 4, Μόνια 6, Μοζγκόφ 18, Βορόνοφ 9.