Δύο γκολ σε δύο λεπτά πέτυχε ο Κριστιάνο Ρονάλντο οδηγώντας σε νίκη με 2-0 τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ επί της Μπλάκμπερν και στην πρώτη θέση της βαθμολογίας, καθώς το παιχνίδι της Άρσεναλ με τη Ρέντινγκ είναι προγραμματισμένο για απόψε.

Με εντυπωσιακό γκολ με ψαλίδι ο Τιμ Κάχιλ δεν επέτρεψε στην Τσέλσι να συνεχίσει το νικηφόρο σερί της ισοφαρίζοντας για την Έβερτον στις καθυστερήσεις σε 1-1.

Ο προπονητής των Μπλε Αβραάμ Γκραντ αισιοδοξεί πάντως πως με τον τρόπο που αγωνίζεται η ομάδα του θα καταφέρει να διεκδικήσει τον τίτλο μέχρι το τέλος.

Την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα μετά τις 18 Αυγούστου και μόλις τη δεύτερη φέτος πέτυχε η Τότεναμ με 4-0 επί της Γουίγκαν, υπό τις οδηγίες του νέου της προπονητή Χουάντε Ράμος.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο κατάφερε να πετύχει δύο γκολ η Λίβερπουλ, με τους Τόρες και Τζέραρντ για να εξασφαλίσει τους τρεις βαθμούς της νίκης στον αγώνα με τη Φούλαμ (2-0) ενώ στο ντέρμπι του Βορρά Σάντερλαντ και Νιούκαστλ έμειναν στο 1-1. Στο άλλο τοπικό ντέρμπι του Μπέρμιγχαμ, η ομώνυμη ομάδα ηττήθηκε εντός έδρας από την Άστον Βίλα 2-1 με γκολ του Αγκμπονλαχόρ τρία λεπτά πριν το τέλος του αγώνα.

Τα αποτελέσματα: Μπόλτον-Μίντλεσμπρο 0-0. Μάντσεστερ Γ.Μπλάκμπερν 2-0 (Ρονάλντο 34΄, 36΄). Τότεναμ-Γουίγκαν 4-0 (Τζένας 14΄, 27΄, Λένον 35΄, Μπεντ 73΄). Τσέλσι-Έβερτον 1-1 (Ντρογκμπά 72΄-Κάχιλ 90΄). Μπέρμιγχαμ-Άστον Βίλα 1-2 (Φορσέλ 62΄-Ρίτζγουελ 10΄ αυτογκόλ, Αγκμπονλαχόρ 87΄). Λίβερπουλ-Φούλαμ 2-0 (Τόρες 81΄, Τζέραρντ 85΄ πέν.). ΝτέρμπιΓουεστ Χαμ 0-5 (Μπόιερ 42΄, 59΄, Εθέριγκτον 51΄, Λιούις 55΄ αυτογκόλ, Σολάνο 69΄). Σάντερλαντ-Νιούκαστλ 1-1 (Χίγκινμποθαμ 52΄Μίλνερ 65΄). Πόρτσμουθ-Μάντσεστερ Σ. 0-0.