Η πρώτη νίκη του Κολοσσού στο πρωτάθλημα ήταν… διπλή! Νίκησε στην παράταση με 86-85 (75-75 κ.δ.) τον ΑΓΟΡ και έβαλε στην… μπάνκα ένα ροζ φύλλο αγώνα που μπορεί να μετρήσει περισσότερο από κάθε άλλο. Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα σχεδόν σε όλη τη διάρκειά του, καθώς οι παίκτες του Στέργιου Κουφού φαίνεται πως… ζουν και πεθαίνουν από τα τρίποντα. Στο πρώτο μέρος είναι 1/10 σουτ από τα 6μ25 και ο Κολοσσός με σερί 7-0 στις αρχές του β΄ μέρους προηγήθηκε με 12 πόντους (45-57).

Ο Κουφός επιχείρησε- με αλλαγές στην πεντάδα- να γυρίσει το ματς από την άμυνα και τα κατάφερε. Το Ρέθυμνο κάλυψε γρήγορα τους 10 πόντους (60-62) και στα τελευταία δεύτερα θα μπορούσαν να πάρουν τη νίκη. Ο Πίνοκ ισοφάρισε σε 75-75, ο Νικολαΐδης αστόχησε σε ελεύθερο σουτ τριών πόντων και ο Στίνσον έκανε βήματα για να πάει το ματς στην παράταση. Η «τάπα» του Γιοσίποβιτς στον Γκαγκαλούδη (με το σκορ 77-78) και το τρίποντο του άσου της ομάδας του Αλεξανδρή (78-82 στα 90΄΄) ήταν καθοριστικά. Στα 61΄΄ ο Διαμαντόπουλος… πλήρωσε τους γηπεδούχους με το… νόμισμά τους (νέο τρίποντο: 78-85), όμως ο Νικολαΐδης επιχείρησε να γυρίσει μόνος του το ματς. Με τρία «μπασίματα», στο τελευταίο εκ των οποίων κέρδισε αντιαθλητικό από τον Στίνσον που τον είχε εκνευρίσει, μείωσε σε 84-86 (στα 20΄΄) αλλά ευστόχησε σε μια βολή διαμορφώνοντας το τελικό 85-86, αφού ο Γκαγκαλούδης στην τελευταία επίθεση αστόχησε στη διείσδυση που επιχείρησε.