ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ. Την πρόκριση στους «16» της Ευρωλίγκας αγγίζει ο Άρης με τη μεγάλη νίκη (65-60) επί της Μπενετόν Τρεβίζο. Εκτός ρυθμού, αγχωμένοι, με πολλά λάθη και ήττες στις εναέριες μονομαχίες, οι «κίτρινοι» πήραν τη νίκη ξαναδείχνοντας το σκληρό πρόσωπό τους στην καθοριστική τέταρτη περίοδο. Η κατάλληλη προεργασία άρχισε από το τρίτο δεκάλεπτο με πρωταγωνιστή έναν παίκτη που μπορεί να μην παίζει πολύ και χθες δεν διάβασε το όνομά του στον πίνακα τον σκόρερ, αλλά έβαλε τις βάσεις για τη νίκη του Άρη εξουθενώνοντας το Νίκο Ζήση.

«Στο τέλος πήρα πολλές λάθος αποφάσεις. Βγήκα εκτός ρυθμού και ρόλο σε αυτό έπαιξε ο Σπύρος Παντελιάδης», παραδέχθηκε ο Νίκος Ζήσης.

Το ελληνικό πολυεργαλείο της Μπενετόν σκόραρε (10 π.) μόνο στο πρώτο ημίχρονο, ενώ λόγω της πίεσης που δέχθηκε δεν είδε στην πλάτη του τον Άλεξ Σκέιλς που έκανε το σημαντικότερο κλέψιμο του αγώνα και με λέι απ υπέγραψε (5952) τη νίκη του Άρη 1΄34΄΄ πριν τη λήξη.

«Αυτός είναι ο ρόλος μου: να είμαι έτοιμος να παίξω είτε για ένα λεπτό, είτε για 40», είπε Σπύρος Παντελιάδης. Η Μπενετόν είχε τον έλεγχο του αγώνα τρία δεκάλεπτα, ενώ στο 25΄ πήρε διαφορά οκτώ πόντων (35-43). Άμεσα ο Ματζόν έριξε στη μάχη τον Σιγάλα. Ο «Ράμπο» πρόσθεσε στη μάχη εμπειρία και δύναμη. Όταν ο Λίντεϊ αποβλήθηκε με πέντε φάουλ στο 34΄, έμεινε μόνος του να προσπαθεί να δημιουργήσει ο κουρασμένος Ζήσης.

«Η ιστορία του αγώνα είναι απλή: ήμασταν μπροστά για τρία δεκάλεπτα, αλλά στο τέταρτο ο Άρης μας οδήγησε σε λάθος αποφάσεις», παραδέχθηκε ο Ντέιβιντ Μπλατ.

Ο Άρης έπιασε στην τρίτη θέση της κατάταξης την Ορτέζ και την Μπενετόν, αλλά απειλητικές παρακολουθούν η Νάπολι και η Φενερμπαχτσέ/Ούλκερ σε απόσταση μιας νίκης. Συμπερασματικά, οι «κίτρινοι» χρειάζονται ακόμη μία νίκη στα δύο τελευταία παιχνίδια (Ζαλγκίρις εκτός, Μπαρτσελόνα εντός) για να «καθαρίσουν» με την υπόθεση πρόκριση.

Άρης (13/32 διπ., 87/24 τρ., 15/23 β., 26-10 ριμ.): Καστλ 22 (5), Σιγάλας, Σεραπίνας, Σκέιλς 17 (3), Καλαιτζής 2, Ηλιάδης 10, Ουίλκινσον 5, Μάσεϊ 7, Γιαννούλης 2, Τσαλδάρης, Παντελιάδης, Ραούφ.

Μπενετόν (18/41 διπ., 4/18 τρ.,

12/20 β., 27-15 ριμ.): Λίντει 10 (2), Σμιθ 2, Ζήσης 10, Σοράνια, Μορντέντε 12 (2), Ρούλο 1, Τζίλι 14, Νέλσον 4, Γκορί 4, Μπέαρντ 3. ●●● Κάθε αγωνιστική πετάει κι ένα δώρο ο Ολυμπιακός, αλλά αμέσως ένα νέο φθάνει στο λιμάνι. Η Φενέρμπαχτσε νίκησε με 82-69 την Μπαρτσελόνα και οι «ερυθρόλευκοι» εξακολουθούν να έχουν μια νίκη παραπάνω από τους Ισπανούς στη μάχη για την είσοδο στο πρώτο γκρουπ δυναμικότητας στην κλήρωση του ΤΟΠ-16. Μάλιστα σε περίπτωση ήττας στη Μόσχα (από την Ντιναμό) στην τελευταία αγωνιστική, έχοντας ήδη δύο πόντους περισσότερους στο «γκολ-αβερέιτζ», μπορεί να το μεγαλώσει ακόμη περισσότερο, καθώς υποδέχεται την Κολωνία. Υπάρχει και το σενάριο να μείνει τρίτος στον όμιλο, αν η Ντινάμο πάρει τη νίκη με περισσότερους από 13 πόντους και νικήσει εκτός έδρας την Εφές Πίλσεν!

Ταυτόχρονα ο Άρης με δύο νίκες (Κάουνας και Μπάρτσα στο Αλεξάνδρειο)- υπό προϋποθέσειςμπορεί να φθάσει ακόμη και στη δεύτερη θέση (!), αλλά με δύο ήττες – πάλι υπό προϋποθέσεις- μπορεί να τελειώσει άδοξα την πορεία του στην Ευρωλίγκα!

Τα αποτελέσματα: α΄ όμιλος: ΛεΜαν- Ντινάμο 69-70, Πρόκομ- Κολωνία 72-61, β΄ όμιλος: Μπανταλόνα- Ρόμα 72-83, Μακάμπι- Τσιμπόνα 91-83, γ΄ όμιλος: Φενέρμπαχτσε – Μπαρτσελόνα 82-69. Βαθμολογίες: α΄ όμιλος: Τάου 22, Ολυμπιακός 21, Ντινάμο 20, Έφες 19, Πρόκομ 17, Κλιμάμιο 16, ΛεΜαν 15, Κολωνία 14. β΄ όμιλος: ΠΑΟ 23, Μακάμπι, Μπανταλόνα από 19, Παρτίζαν, Τσιμπόνα, Μάλαγα, Ρόμα από 17, Ολίμπια 15. γ΄ όμιλος: ΤΣΣΚΑ 23, Μπαρτσελόνα 20, Μπενετόν, Ορτέζ, Άρης από 18, Φενέρμπαχτσε, Νάπολι από 17, Ζαλγκίρις 13.