H ατυχία (νέοι τραυματισμοί) έπληξε τον Παναθηναϊκό στη Γερμανία και τον υποχρέωσε στην πρώτη του ήττα στο Τσάμπιονς Λιγκ με 3-0 από τη Φρίντριχσχαφεν, ενώ ο Ηρακλής νίκησε στον Εύοσμο 3-0 την ολλανδική Ορτέκ Ρότερνταμ και ελπίζει στην πρόκριση μετά την ήττα της Παρί.

Απόψε (Ρέντη, 19.00) ο τρίτος των εκπροσώπων του ελληνικού βόλεϊ Ολυμπιακός παίζει τις ύστατες μαθηματικές ελπίδες με αντίπαλο την ισχυρή βουλγαρική Λέφσκι που χρειάζεται νίκη για να μείνει στην πρώτη τριάδα του Γ΄ ομίλου.

● ΦΡΙΝΤΡΙΧΣΧΑΦΕΝΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 3-0 (2624, 25-21, 25-16).

Ο Παναθηναϊκός έπεσε σε… τετραπλό μπλοκ ατυχίας στη Γερμανία (στην Αθήνα Πανταλέων, Ανδρεάδης, στο ξενοδοχείο ο Κουρούπης, εκτός με διάστρεμμα στην αρχή του 2ου σετ ο Γκόμες!) και δεν άντεξε απέναντι σε μια ομάδα που είχε τη συμπαράσταση 3.000 θεατών.

Πλέον μετά τη νίκη της Κούνεο επί της ισπανικής Νουμάνθια με 3-1 ο ΠΑΟ ισοβαθμεί με τους Ιταλούς και η 1η θέση του Δ΄ ομίλου θα κριθεί στη μεταξύ τους αναμέτρηση στη Γλυφάδα την ερχόμενη εβδομάδα.

ΠΑΟ (Φ. Ντο Σάντος): Μαρσελίνιο 1 πόντο, Γκόμες 6, Μπάεφ 9, Ντάντε 7, Γκιρτζίκης 4, Αγκάμες 6- Στεφάνου (λίμπερο, 68% υποδ.), Λάππας, Προύσαλης.

● ΗΡΑΚΛΗΣ LΙU JΟ- ΟΡΤΕΚ ΡΟΤΕΡΝΤΑΜ 3-0 (28-26, 2513, 25-17).

Ο «Γηραιός» έσωσε το 1ο σετ (έχανε 8-14, 20-23) με δυνατά σερβίς Κράβαρικ, Νίλσον και πήρε τη νίκη που αυξάνει τις ελπίδες πρόκρισής του αφού ηττήθηκε γηπεδούχος η γαλλική Παρί από τη βελγική Νόλικο.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Α. Λέωνης): Ντεπέστελε 4, Νίλσον 13, Πέτρογλου 7, Σόλτις 1Κράβαρικ 11, Σμαραγδής 6- Δημητρακόπουλος (λίμπερο, 82% υποδ.), Μπρουκς 3, Κίτσιος 2.