ΤΟ ΕΙΣΙΤΗΡΙΟ της ανόδου πήρε η Αχαϊκή, που νίκησε (1-0) στο ντέρμπι του 3ου
ομίλου τον Ευρώτα Έλους, στην τελευταία (34η) αγωνιστική του πρωταθλήματος της
Δ" Εθνικής.


Οι πρωτοπόροι των έξι ομίλων που προβιβάζονται και θα αγωνίζονται στο
πρωτάθλημα της Γ" Εθνικής την επόμενη σεζόν είναι οι: Ατρόμητος Αθηνών (1ος
όμιλος), Αγερσανί Νάξου (2ος), Αχαϊκή (3ος), Καρδίτσα (4ος), Απόλλων Κρύας
Βρύσης (5ος) και Κιλκισιακός (6ος).


Οι ομάδες που κατέλαβαν τη δεύτερη έως την όγδοη θέση της βαθμολογίας
παραμένουν και τη νέα περίοδο στο πρωτάθλημα της Δ" Εθνικής, ενώ οι υπόλοιπες
(από την ένατη έως την τελευταία θέση) υποβιβάζονται.


Τα αποτελέσματα της 34ης αγωνιστικής και οι βαθμολογίες των ομίλων:


1ος όμιλος: Κως – Αήττητος Σπ. 0-2, Χαϊδάρι – Ατρόμητος Αθ. 1-1,
Ηλυσιακός – Φωστήρας 1-3, Άρης Αρχ. – Πολυκράτης 5-2, Καρλόβασι – Άρης Πετρ.
0-2, Αχαρναϊκός – Χίος 5-0, Ολυμπιακός Λ. – Αγ. Παρασκευή 3-0, Ακράτητος –
Λήμνος 7-0. Ρεπό: Καλυμνιακός.


Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 1. Ατρόμητος Αθ. 78, 2. Αχαρναϊκός 75, 3.
Ακράτητος 67, 4. Χαϊδάρι 60, 5. Άρης Πετρ. 59, 6. Φωστήρας 55, 7. Ολυμπιακός
Λ. 53, 8. Αήττητος Σπ. 52, 9. Καλυμνιακός 49, 10. Πολυκράτης 47, 11. Άρης
Αρχ. 41, 12. Αγ. Παρασκευή 37, 13. Κως 33, 14. Ηλυσιακός 28, 15. Χίος 15, 16.
Καρλόβασι 7, 17. Λήμνος 7.


2ος όμιλος: Πύργος Κ.Χ. – Μοσχάτο 2-0 ά.α., Ασπρόπυργος – Αγερσανί Ν.
1-0, Αστέρας Περ. – Κεχαγιάς 2-0 ά.α., Κισσαμικός – Χαλκίδα 2-2, Επαμεινώνδας
Λ. – Ηρόδοτος 3-2, Ατσαλένιος – Χαλκηδόνα 1-1, Απόλλων Ερ. – Χανιά 1-3,
Αστέρας Ιτ. – Σύρος 1-0, Μανδραϊκός – Ολυμπιακός Λ. 0-1.


Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 1. Αγερσανί Ν. 78, 2. Σύρος 74, 3. Ατσαλένιος 66,
4. Χαλκίδα 66, 5. Ασπρόπυργος 61, 6. Αστέρας Ιτ. 60, 7. Μανδραϊκός 57, 8.
Χαλκηδόνα 57, 9. Χανιά 56, 10. Ολυμπιακός Λ. 48, 11. Επαμεινώνδας Λ. 45,
12. Μοσχάτο 39, 13. Απόλλων Ερ. 31, 14. Ηρόδοτος 29, 15. Πύργος Κ.Χ. 21, 16.
Αστέρας Περ. 19, 17. Κισσαμικός 18, 18. Κεχαγιάς -2.


3ος όμιλος: Παλληξουριακός – Λεωνίδιο 0-2, Τέλλος Άγρας – Εθνικός Π.
2-0 ά.α., Πάτρα – Πέλοπας Κ. 2-0, Αστέρας Βλαχ. – Οδυσσέας Ν. 2-0 ά.α.,
Απόλλων Καλ. – Αστέρας Αμαλ. 2-0 ά.α., Αίας Γαστ. – Μυστράς 2-0 ά.α., Αχαϊκή –
Ευρώτας Ελ. 1-0, Ζάκυνθος – Ελαιόφυτο 0-0, Αχιλλέας Π. – Ατρόμητος Παν. 0-1.


Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 1. Αχαϊκή 75, 2. Ευρώτας Ελ. 71, 3. Λεωνίδιο 62,
4. Ζάκυνθος 61, 5. Πάτρα 60, 6. Αστέρας Βλαχ. 60, 7. Απόλλων Καλ. 59, 8.
Ελαιόφυτο 58, 9. Ατρόμητος Π. 58, 10. Πέλοπας Κ. 55, 11. Αστέρας Αμαλ. 49,
12. Μυστράς 36, 13. Τέλλος Άγρας 35, 14. Παλληξουριακός 33, 15. Εθνικός Π. 30,
16. Αχιλλέας Π. 27, 17. Οδυσσέας Ν. 23, 18. Αίας Γαστ. 4.


4ος όμιλος: Μετέωρα – Βελούχι 2-3, Θεσπρωτός – Ρήγας Φερ. 4-0,
Ατρόμητος Παλ. – Αχιλλέας Φ. 1-2, Άγ. Ματθαίος – Καρδίτσα 3-1, Σκουφάς Κ. –
Ολυμπιακός Ανθ. 2-0 ά.α., Λαμία – Ηρακλής Σοφ. 0-0, Τηλυκράτης – Ολυμπος Κερκ.
2-0, Ηρακλής Καρδ. – Σκιάθος 3-0, Ολυμπιακός Παν. – Αστέρας Παρ. 1-0.


Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 1. Καρδίτσα 76, 2. Λαμία 69, 3. Τηλυκράτης 66, 4.
Αχιλλέας Φ. 64, 5. Ηρακλής Σοφ. 61, 6. Βελούχι 60, 7. Θεσπρωτός 58, 8.
Ολυμπιακός Π. 58, 9. Άγ. Ματθαίος 56, 10. Ρήγας Φερ. 51, 11. Σκιάθος 45,
12. Μετέωρα 40, 13. Ολυμπιακός Ανθ. 36, 14. Ηρακλής Καρδ. 29, 15. Σκουφάς
Κομπ. 26, 16. Αστέρας Π. 20, 17. Ολυμπος Κερκ. 18, 18. Ατρόμητος Παλ. 18.


5ος όμιλος: Ηρακλής Λαρ. – Γράμμος Μαυρ. 2-0 ά.α., Καμπανιακός –
Φίλιππος Μελ. 7-3, Αλμωπός Αρ. – Καμβουνιακός 2-0 ά.α., Άρης Παλ. – Δράση Τσ.
2-0 ά.α., Εθνικός Κατ. – Απόλλων Κρ.Βρ. 2-2, Ηρακλής Χ. – Πτολεμαΐδα 5-5,
Κολινδρός – Μελιτέας Μελ. 1-3, Γρεβενά – Γιαννιτσά 0-1, Κουφάλια – Ποσειδώνας
Ν.Π. 3-3.


Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 1. Απόλλων Κρ.Βρ. 76, 2. Ηρακλής Χ. 67, 3.
Ποσειδώνας Ν.Π. 63, 4. Εθνικός Κατ. 63, 5. Γιαννιτσά 63, 6. Κουφάλια 62, 7.
Αλμωπός Αρ. 60, 8. Πτολεμαΐδα 59, 9. Άρης Παλ. 55, 10. Ηρακλής Λαρ. 53, 11.
Καμπανιακός 53, 12. Γρεβενά 52, 13. Καμβουνιακός 35, 14. Γράμμος Μαυρ. 33, 15.
Φίλιππος Μελ. 18, 16. Δράση Τσ. 15, 17. Μελιτέας Μελ. 14, 18. Κολινδρός 12.


6ος όμιλος: Νέο Πετρίτσι – Κορδελιό 3-2, Νέα Αμισός – Απόλλων Μαυρ.
4-1, Σαμοθράκη – Μουδανιά 5-0, Νεάπολη – Νιγρίτα 2-0 ά.α., Λαγκαδάς – Πόντιοι
Ροδ. 1-5, Πανθρακικός – Άγ. Αθανάσιος 2-2, Νέστος Χρυσ. – Άρης Παλ. 2-0 ά.α.,
Κιλκισιακός – Νέα Πέραμος 3-0, Ορφέας Ξ. – Πανδραμαϊκός 2-2.


Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 1. Κιλκισιακός 76, 2. Νεάπολη 68, 3. Άγ. Αθανάσιος
66, 4. Νέο Πετρίτσι 62, 5. Κορδελιό 61, 6. Πανδραμαϊκός 61, 7. Ορφέας Ξ. 61,
8. Πόντιοι Ροδ. 60, 9. Νέστος Χρυσ. 60, 10. Πανθρακικός 54, 11. Άρης Παλ.
51, 12. Μουδανιά 43, 13. Σαμοθράκη 42, 14. Νέα Αμισός 38, 15. Νέα Πέραμος 32,
16. Απόλλων Μαυρ. 10, 17. Λαγκαδάς 9, 18. Νιγρίτα 3.