Το θρίλερ του ΟΑΚΑ βάφτηκε κόκκινο στην παράταση    (88-78).  Οι δύο «αιώνιοι» έχασαν το σούτ της νίκες στην κανονική περίοδο με Γουόκαπ και Σλούκα και ο νικητής κρίθηκε στο έξτρα πεντάλεπτο (74-74 ο κανονικός αγώνας).

Ο συγκλονιστικός Νίκολα Μιλουτίνοφ και ο Αιζαϊα Κάναν ήταν μακράν οι κορυφαίοι των Ερυθρολεύκων που αγωνίστηκαν με πένθος στη φανέλα τους για το θάνατο του Γιάννη Ιωαννίδη.

Οι Ερυθρόλευκοι μεγάλωσαν ακόμα περισσότερο το σερί τους στα ευρωπαϊκά ραντεβού με τον μεγάλο αντίπαλό τους στο 17-7 από το 1994 όταν πρωτοβρέθηκαν αντίπαλοι στο Τελ Αβίβ ενώ το συνολικό σερί στα μεταξύ τους σε όλες τις διοργανώσεις έχει φτάσει την τελευταία διετία στο ασύλληπτο 18-1 για τους Ερυθρόλευκους !

Ο Παναθηναϊκός αυτή τη φορά εμφανίστηκε στο γήπεδο, αλλά κατέρρευσε στην παράταση (14-4 το επιμέρους σκορ για τους νικητές).

Οι δύο ομάδες είχαν από ισάριθμες σημαντικές απουσίες. Οι γηπεδούχοι τον Ντίνο Μίτογλου και τον Ιωάννη Παπαπέτρου, ενώ οι φιλοξενούμενοι τον Μουσταφά Φάλ και τον Ιγκνας Μπραζντέικις.

Ο Εργκίν Αταμάν, κράτησε Σλούκα – Λεσόρ στον πάγκο στα πρώτα λεπτά του ντέρμπι, ξεκινώντας με Βιλντόζα – Μπαλτσερόφσκι, γνωρίζοντας άλλωστε ότι ο αντίπαλος του είχε μόνο ψηλό τον Μιλουτίνοβ και έτσι κράτησε το Λεσόρ φρέσκο την ώρα που ο Σέρβος του Ολυμπιακού παίζοντας συνεχόμενα (αναγκαστικά) χρεώθηκε νωρίς το δεύτερο φάουλ του στις αρχές του 2ου δεκαλέπτου.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 14-10 (6’) με τον Τόμας Γουόκαπ να έχει τους 8 από τους 14 πόντους του Ολυμπιακού, ενώ τους άλλους 6 τους είχε πετύχει ο Πίτερς την ώρα που οι Ερυθρόλευκοι είχαν 4/6 τρίποντα.

Από την άλλη πλευρά κορυφαίος στο ξεκίνημα των γηπεδούχων ο Ολεκ Μπαλτσερόφσκι, με τον Πολωνό ψηλό να συνεργάζεται άψογα με τον Χουάντσο Ερνάντγκομεθ και να έχει 7 πόντους με 2/3 δίποντα και 1/1 τρίποντο.

Η έξοδος του έμπειρου σέντερ, έδωσε την ευκαιρία στον Παναθηναϊκό να βρει πόντους πιο εύκολα μέσα στη ρακέτα και με ένα σερί 17-4 να περάσει μπροστά με 39-29 (16’)  με ηγέτη τον Κώστα Σλούκα που έκανε τη διαφορά με 6 πόντους (2/4 δίποντα, 2/2 βολές), σε έξι λεπτά που είχε παίξει επιλέγοντας περισσότερο την εκτέλεση και όχι τη δημιουργία πιέζοντας στο ένας εναντίον ενός.

Την ίδια στιγμή οι γηπεδούχοι ήταν φανερό ότι ήθελαν να φθείρουν και τον Σίκμα, που επίσης έφτασε γρήγορα τα δύο φάουλ, εκμεταλλευόμενοι την απουσία του Φάλ.

Ο Σλούκας το βιολί του έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με 13 πόντους και ας μην είχε ούτε μία ασίστ (!) καθώς ήταν φανερό ότι ένιωθε καλά και έπαιρνε προσπάθειες με καλά ποσοστά (3/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4/4 βολές).

Την ίδια ώρα οι φιλοξενούμενοι είχαν εγκλωβιστεί επιθετικά δεν είχαν πλέον ευστοχία από την περιφέρεια (1/9 τρίποντα μετά τα 4/6 στα πρώτα λεπτά !) και χωρίς Μιλουτίνοφ δεν έβρισκαν εύκολα και σκορ στη ρακέτα.

Εξ ου και οι 10 λιγότεροι πόντοι στο δεύτερο δεκάλεπτο που έφερε και αυτή τη διαφορά του 43-36 στο ημίχρονο για τους Πράσινους.

Η επιστροφή του Μιλουτίνοβ στο παρκέ έδωσε ισορροπία και πάλι στον Ολυμπιακό που μάζεψε τη διαφορά από τους 10 στον 1  (53-52 στο 27’) την ίδια στιγμή που έστειλε στον πάγκο τον Μπαλτσερόφσκι με 4 φάουλ.

Σε εκείνο το σημείο επιθετικά τον Παναθηναϊκό κρατούσε ο Ερνάνγκομεθ με συνεχόμενους πόντους και κερδισμένα φάουλ και αποτελούσε το σημείο αναφοράς για τους γηπεδούχους που κατάφεραν με ένα 6-0 να πάρουν σημαντική ανάσα και να κλείσουν το τρίτο δεκάλεπτο με 59-52. Κομβικός στο τρίτο δεκάλεπτο ο Κάναν για τον Ολυμπιακό σε άμυνα και επίθεση.

Όμως στην αρχή του 4ου δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι επιχείρησαν να τελειώσουν πιο γρήγορα το παιχνίδι με ατομικές ενέργειες και όχι με ομαδικότητα με αποτέλεσμα οι Πειραιώτες όχι απλά να επανέλθουν αλλά με ένα γρήγορο σερί 11-0 να προηγηθούν 63-59 στο 34’ έχοντας κρατήσει τον Παναθηναϊκό άποντο για 4 λεπτά.

Εκεί πάλι ο Σλούκας έδωσε τη λύση που τρίποντο δίνοντας εκ νέου προβάδισμα στην ομάδα του και ο Λεσόρ το αύξησε (66-63 στο 35’) με το σερί των γηπεδούχων πλέον να είναι στο 7-0.

Ο Σλούκας αν και είχε μόλις 2 ασίστ με 18 πόντους ήταν ο καταλύτης για τον Παναθηναϊκό. Από εκεί και πέρα μιλούσαν τα τρίποντα με Γούοκαπ, και Γκός να ξαναφέρνουν μπροστά τον Ολυμπιακό αλλά ο Γκριγκόνις απαντώντας με 2/2  τρίποντα με τη σειρά του έκανε το 72-69, πριν ο Γουόκαπ ισοφαρίσε εκ νέου. Ο Σλούκας έκανε το 74-72 και ο Πήτερς ισοφάρισε σε 74-74 (39’) για το δραματικό τελευταίο λεπτό.

Εκεί δύο λάθη του Σλούκα (επιθετικό φάουλ) και του Γκριγκόνις (λάθος πάσα) έφεραν τον Ολυμπιακό με τη μπάλα στα 20.4’’ να έχει τα 14’’ στην τελευταία του επίθεση. Ο Γουόκαπ αστόχησε, όπως και ο Σλούκας στην εκπνοή και το παιχνίδι πήγε στην παράταση.

Εκεί ο Ολυμπιακός ήταν εξαιρετικός, εγκλώβισε πλήρως τον Παναθηναϊκό παρά το γεγονός ότι ο Μιλουτίνοβ ήταν φανερά εξουθενωμένος και κρατώντας τον για τέσσερα λεπτά χωρίς πόντο με σερί 12-0 καθάρισε το παιχνίδι.

Ο Ολυμπιακός είχε πολλούς μεγάλους πρωταγωνιστές αφού ο Πήτερς και ο Γουόκαπ αλλά και ο Γκός συμπλήρωσαν Μιλουτίνοφ και Κάναν.

Τα δεκάλεπτα: 22-23, 43-36, 59-52, 74-74 (κ.α), 78-88

Παναθηναϊκός (Αταμάν): Καλαϊτζάκης, Βιλντόσα 5 (1/5 τρίποντα, 4 ασίστ, 3 λάθη), Γκάι, Μπαλτσερόφσκι 7 (1), Σλούκας 20 (5/9 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 4/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 7 λάθη), Γκραντ 5 (3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη), Λεσόρ 10 (10 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 3 λάθη), Αντετοκούνμπο, Γκριγκόνις 17 (2/3 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 1/2 βολές), Ερνανγκόμεθ 13 (2/3 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Μαντζούκας 1

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 17 (5/10 τρίποντα, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 λάθη), Γουίλιαμς-Γκος 16 (3), Κάναν 14 (4), Λούντζης, Λαρεντζάκης (2 λάθη), Παπανικολάου 3 (1/5 τρίποντα, 5 ασίστ), Πίτερς 17 (5/7 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 1/1 βολή, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα, 1 λάθος), Μιλουτίνοβ 15 (7 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Σίκμα 4 (3 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 2

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 16/32 δίποντα, 10/24 τρίποντα, 16/19 βολές, 32 ριμπάουντ ( 7 επιθετικά – 25 αμυντικά), 15 ασίστ, 8 κλεψίματα, 19 λάθη, 2 μπλοκ

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 19/35 δίποντα, 15/32 τρίποντα, 5/6 βολές, 30 ριμπάουντ ( 8 επιθετικά – 22 αμυντικά), 20 ασίστ, 13 κλεψίματα, 14 λάθη, 2 μπλοκ