Είναι πλέον οριστικό. Τα ζευγάρια για το Κύπελλο Μπάσκετ Ανδρών έπρεπε να προκύψουν έπειτα από τη διεξαγωγή δύο κληρώσεων λόγω της τεράστιας γκάφας της ΕΟΚ, όμως αυτήν τη φορά οι διασταυρώσεις είναι σωστές.

Ένα λάθος σε σχέση με την περσινή κατάταξη του πρωταθλήματος ανάγκασε τους ανθρώπους της ΕΟΚ να επαναλάβουν την κλήρωση για το θεσμό του Κυπέλλου, όπερ και σημαίνει πως η πρώτη διαδικασία ήταν άκυρη.

Έτσι, υπήρξε εκ νέου διεξαγωγή, που είναι πλέον η οριστική και η οποία έβγαλε νέες διασταυρώσεις και ζευγάρια από τη Β’ Φάση και έπειτα.

Εκεί όπου ο Ολυμπιακός ετοιμαζόταν να κάνει πρεμιέρα με μία ομάδα της Α2 και στην επόμενη φάση να αντιμετωπίσει έναν εκ των Άρη ή ΠΑΟΚ, εντέλει θα φιλοξενηθεί από τον Κολοσσό Ρόδου.

Στα προημιτελικά ο Παναθηναϊκός υποδέχεται το Λαύριο, ενώ οι ΠΑΟΚ και ΑΕΚ αντιμετωπίζουν τους Προμηθέα και Περιστέρι αντίστοιχα.

Αναλυτικά το πρόγραμμα του Κυπέλλου Ελλάδας Ανδρών:

Α’ Φάση – 1η Αγωνιστική – Σάββατο 4/9/2021

  1. Ψυχικό – Πανερυθραϊκός
  2. Τρίτων – Μαρούσι
  3. Αμύντας – Παγκράτι
  4. Φίλιππος Βέροιας – Καρδίτσα
  5. Ελευθερούπολη – Καβάλα
  6. Αγρίνιο – Χαρίλαος Τρικούπης
  7. Οίακας Ναυπλίου – Κόροιβος

Α’ Φάση – 2η Αγωνιστική – Τετάρτη 8/9/2021

  1. Δάφνη Δαφνίου – Νικητής Α2
  2. Νικητής Α3 – Νικητής Α1
  3. Νικητής Α4 – Νικητής Α5
  4. Νικητής Α7 – Νικητής Α6

Α’ Φάση – 3η Αγωνιστική – Σάββατο 11/9/2021

  1. Νικητής Α9 – Νικητής Α11
  2. Νικητής Α8 – Νικητής Α10

Α’ Φάση – 4η Αγωνιστική – Τετάρτη 15/9/2021

  1. Νικητής Α13 – Νικητής Α12

Β’ Φάση – 1η Αγωνιστική – Σάββατο 18/9/2021

  1. Ιωνικός – Απόλλων Πατρών
  2. Κολοσσός Ρόδου – Ολυμπιακός
  3. Λάρισα – Άρης
  4. Νικητής Α14 (Ομάδα της Α2) – Ηρακλής

Β’ Φάση – 2η Αγωνιστική – Τετάρτη 22/9/2021

  1. Νικητής 15 (Ιωνικός – Απόλλων Πατρών) – Νικητής 17 (Λάρισα – Άρης)
  2. Νικητής 18 (Νικητής Α14 (Ομάδα της Α2) – Ηρακλής) – Νικητής 16 (Κολοσσός Ρόδου – Ολυμπιακός)

Προημιτελικοί Αγώνες – Τετάρτη 16/2/2021

  1. Νικητής Α20 (Νικητής 18 (Νικητής Α14 {Ομάδα της Α2} – Ηρακλής) – Νικητής Α16 (Κολοσσός Ρόδου – Ολυμπιακός)) – Νικητής Α19 (Νικητής Α15 (Ιωνικός – Απόλλων Πατρών) – Νικητής Α17 (Λάρισα – Άρης))
  2. Προμηθέας – ΠΑΟΚ
  3. ΑΕΚ – Περιστέρι
  4. Παναθηναϊκός – Λαύριο
Ακολουθήστε στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, από