Οι Μπακς πέρασαν από την Ιντιάνα, επικρατώντας των Πέισερς με 142-133 και έδειξαν πως είναι έτοιμοι για την postseason που ξεκινάει σε λίγες μέρες.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο για ακόμη μια φορά ήταν απολαυστικός, με τους Μπακς να νικάνε τους Πέισερς και να είναι ζωντανοί στη μάχη για την κατάληψη της δεύτερης θέσης, στην Ανατολή. Ο Greek Freak έκλεισε τον αγώνα με 40 πόντους (13/17 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 11/16 βολές), 15 ριμπάουντ, 6 ασίστ, ένα κλέψιμο και μόλις ένα λάθος σε 35:05, με τους Τζρου Χόλιντεϊ, Κρίς Μίντλετον, Μπρουκ Λόπεζ να ακολουθούν και τον Μπόμπι Πόρτις να δίνει σκορ σε λίγο χρόνο ερχόμενος από τον πάγκο.

Όσον αφορά το ματς, οι Πέισερς μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι και πήραν προβάδισμα 8 πόντων, όμως έκτοτε έγινε ένα τρομερό ντέρμπι μέχρι και την τελευταία περίοδο με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν μαζί στο σκορ σε ένα ματς που είχε άρωμα playoffs. Στο τέταρτο 12λεπτο, οι φιλοξενούμενοι όμως φρόντισαν να μην δώσουν ελπίδες στους γηπεδούχους και έφτασαν στο τελικό 133-142.

Πρώτος σκόρερ των Πέισερς ήταν ο Τζάστιν Χόλιντεϊ, που σημείωσε 26 πόντους με 8/12 τρίποντα, είχε έξι εύστοχα σουτ τριών πόντων στην πρώτη περίοδο. Μπρόγκντον, Σάμνερ, ΛεΒέρτ, Γουόρεν, Λαμπ, Τέρνερ ήταν εκτός δράσης, με τον Σαμπόνις να μοιράζει 13 ασίστ στο πρώτο ημίχρονο, αλλά να αποχωρεί τραυματίας.

Τα δωδεκάλεπτα: 38-39, 66-69, 96-109, 133-142